Vyetnam Kommunist Partiyasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Vyetnam Kommunist Partiyasının Xarici Əlaqələr Komissiyasının sədr müavini xanım Nguyen Thi Hoang Vanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğu bildirilib, Yeni Azərbaycan Partiyası ilə Vyetnam Kommunist Partiyası arasında əlaqələrin inkişafının iki ölkə arasında münasibətlərin möhkəmlənməsinə böyük imkanlar yaradacağı qeyd edilib. Azərbaycan və Vyetnam arasında diplomatik münasibətlərin təməlinin Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğu xatırlanıb.
Azərbaycan-Vyetnam arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafı üçün digər sahələrlə yanaşı enerji sahəsində də əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb. Neft emalı sahəsində Vyetnam şirkətləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, bərpa olunan enerji, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə “yaşıl enerji” zonasının yaradılması çərçivəsində imkanlar müzakirə edilib. Eyni zamanda Azərbaycan və Vyetnamın İpək Yolu üzərində yerləşdiyi və mövcud beynəlxalq nəqliyyat infrastrukturunun, eləcə də Şimal-Cənub, Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərinin iki ölkə arasında iqtisadi-ticari, tranzit əlaqələrinin inkişafına təkan verə biləcəyi vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında "İqtisadi, ticarət, elmi və texniki əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan–Vyetnam Hökumətlərarası Komissiyasının mühüm rolu qeyd olunub, 2-ci iclasdan ötən dövr ərzində protokolun icrası üzrə mövcud vəziyyət, energetika sektorunda ikitərəfli əlaqələrin gələcək perspektivləri nəzərdən keçirilib, növbəti iclasının yaxın vaxtlarda keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub.

A meeting was held with a delegation of the Communist Party of Vietnam (CPV)
Energy Minister Parviz Shahbazov received a delegation led by the Deputy Chairman of the Foreign Relations Commission of the Communist Party of Vietnam, Mrs. Nguyen Thi Hoang Van.
It was noted at the meeting that two countries celebrated their 30-years diplomatic relations and the development of relations between the New Azerbaijan Party and the Communist Party of Vietnam will create great opportunities for strengthening relations between the two countries. It was mentioned that the foundation of diplomatic relations between Azerbaijan and Vietnam was laid by national leader Heydar Aliyev.
It was emphasized that there is great potential for the development of cooperation in other fields, as well as in the energy sector between Azerbaijan and Vietnam. Opportunities for expanding cooperation with Vietnamese companies in the field of oil refining, renewable energy and the creation of a “green energy” zone in the liberated territories were discussed. It was also mentioned that Azerbaijan and Vietnam are located on the historical Silk Road and that the existing international transport infrastructure as well as the North-South, East-West Transport Corridors can contribute to the development of economic, commercial, and transit relations between the two countries.
The significant role of the Azerbaijan-Vietnam Intergovernmental Commission on Economic, Trade, Scientific, and Technical Cooperation in developing relations between the two countries was also noted at the meeting. The current situation on the implementation of the protocol during the period since the 2nd meeting, the prospects of bilateral relations in the energy sector were reviewed, and holding another meeting in the near future was discussed.