Asiya İnkişaf Bankı, Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi, “Təmiz Şəhər” ASC, “Azərbaycan Enerji Encinirinq ənd Konsaltinq” MMC-nin, Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti, bələdiyyələr və ictimai təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə “Üzən günəş enerji sistemlərinin inkişafı” layihəsinin müzakirəsi keçirilib. Layihənin ətraf mühitә təsirinin ilkin qiymәtlәndirilmәsi ilə əlaqədar keçirilən müzakirədə Böyükşor gölü üzərində üzən günəş enerji sisteminin reallaşdırılması çərçivəsində görülən işlər, üzən günəş panelləri və ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsinə dair məlumatlar verilib, rəy və təkliflər dinlənilib. Bildirilib ki, günəş fotovoltaik texnologiyları üzrə bu ilk layihə bu sahədə bilik və bacarıqları formalaşdırmaqla ölkənin ümumi enerji istehsalında müxtəlif bərpa olunan enerji mənbələrinin rolunu artırmağa, enerji təhlükəsizliyinin təminatına və ətraf mühitə atılan istixana qazlarının miqdarını azaltmağa töhfə verəcək. Qeyd olunub ki, pilot layihәnin bütün infrasturktur elementlәrinin әtraf mühit baxımdan tәsirlәri AİB-in Təhlükəsizlik Siyasətinin Maddələrinin tәlәblәrinә uyğun qiymәtlәndirilib. Bu qiymәtlәndirmәyә görә, layihәnin әtraf mühitә heç bir mәnfi tәsiri olmayacaq. Әtraf mühit baxımdan layihәnin hәyata keçirilmәsini tәmin etmәk üçün institsional hüquqi baza işlәnib hazırlanıb. Әtraf Mühitin Monitorinq Planına uyğun olaraq bütün tikinti vә istismar fәaliyyәtinin monitorinqi aparılacaq. Eyni zamanda, layihənin enerji tәchizatının yaxşılaşdırılması və yerli əhalinin işlə təminatı kimi sosial-iqtisadi faydaları da diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, 100 kVt gücә malik üzən günəş panelinin quraşdırılmasını nəzərdə tutan pilot layihə AİB-in maliyyə dəstəyi ilə məsləhətçi qismində İspaniya şirkəti EQO-NİXUS və yerli Azərbaycan şirkəti “AEEK” MMC tərəfindən icra edilir. Layihənin icra qurumu qismində isə Energetika Nazirliyi çıxış edir.
Layihə Azərbaycanla yanaşı, Əfqanıstan və Qırğızıstanda da həyata keçirilir. Layihəyə bu ölkələrdə pilot üzən günəş qurğularının quraşdırılması və daha böyuk ölçüdə qurğuların qiymətləndirilməsinin aparılması, özəl sektorun iştirakı üçün biznes modellərinin işlənilməsi və üzən günəş fotovoltaik sistemlərinin layihələndirilməsi, tikintisi və istismarı üzrə əlaqədar qurumların potensialının artırılması daxildir.

"Development of Floating Solar Energy Systems" project was discussed
Representatives of the Asian Development Bank, Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, "Tamiz Shahar" JSC, "Azerbaijan Energy Engineering and Consulting" LLC, Executive Power of Sabuncu District , municipalities and public organizations discussed "Development of Floating Solar Energy Systems" project. During the discussions on the initial assessment of the environmental impact of the project, information was provided on the works carried out within the implementation of the floating solar energy system on Boyukshor Lake, floating solar panels and assessment of the environmental impact, and opinions and suggestions were heard. It was noted that this first project on solar photovoltaic technologies will contribute to increase the role of various renewable energy sources in the total energy production of the country, to ensure energy security and to reduce the amount of greenhouse gases emitted into the environment by developing knowledge and skills in this field. In addition, environmental impacts of all infrastructure elements of the pilot project have been assessed in accordance with the requirements of the ADB's Safeguard Policy. This assessment will not have any environmental impacts on the project. From the environmental point of view, the institutional legal base has been developed to ensure the implementation of the project. In accordance with the Environmental Monitoring Plan, all construction and commissioning activities will be monitored. At the same time, the socio-economic benefits of improving the energy supply of the project and the employment of the local population were also highlighted.
It should be noted that a pilot project for the installation of a floating solar panel with a capacity of 100 kW is being implemented by Spanish company EQO-NIXUS as consultant and local company Azerbaijan Energy Engineering and Consulting LLC ("AEEC" LLC) with the financial support of ADB. The Ministry of Energy is the executive body for the project.
The project is being implemented in Azerbaijan, as well as Afghanistan and Kyrgyzstan. The project includes installation of pilot floating solar devices in these countries and the assessment of larger devices, development of business models for private sector involvement, and increasing the capacity of the relevant bodies for the design, construction and commissioning of floating solar photovoltaic systems.