Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Energetika Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, dünya şöhrətli siyasətçi, müdrik dövlət xadimi Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Energetika Nazirliyinin və nazirliyin tabeli qurumlarının əməkdaşları Fəxri Xiyabana gedərək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər və önünə gül dəstələri qoyublar.
Tədbir Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş toplantı ilə davam edib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov tədbiri açaraq Azərbaycan xalqının ictimai-siyasi həyatında, dövlətçilik tarixində misilsiz rol oynamış Ümummilli Liderin vətən sevgisi, xalqa bağlılığı, ana dilinə məhəbbəti, milli-mənəvi dəyərlərə, tarixi ənənələrə sadiqliyi, yenilikçiliyi və müasir kadr siyasətindən bəhs edib. Azərbaycanın energetika sənayesinin inkişafı istiqamətində yürütdüyü dövlət siyasətindən və əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edib. “Ulu Öndər Heydər Əliyev böyük ustalıqla həm sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində bütün qərarlarını gələcək zamana görə müəyyənləşdirirdi. Bu aspektdə, ”Əsrin müqaviləsi” Heydər Əliyevin əsl liderlərə xas uzaqgörən siyasətinin töhfəsidir” deyə nazir vurğulayıb. "Heydər Əliyev deyirdi ki, Əsrin müqaviləsi ilə qoyduğumuz təməl 21-ci əsrdə Azərbaycan xalqının inkişafı, firavan həyatı, müstəqil Azərbaycan dövlətinin suverenliyinin daha da möhkəmlənməsi üçün gözəl imkanlar yaradır. İnanıram ki, 21-ci əsr müstəqil Azərbaycan dövləti üçün ən xoşbəxt dövr olacaqdır.” Ümummilli Liderin xilaskarlıq və quruculuq missiyasının bu gün onun layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi qeyd edilib.
Tədbirdə, həmcinin nazirliyin digər əməkdaşlarının Heydər Əliyevin Azərbaycanın neft-qaz siyasətinin formalaşmasında və elektroenergetika sisteminin inkişafındakı rolundan bəhs edilən çıxışları dinlənilib, dahi rəhbərin adı ilə bağlı olan Qafqazın ən böyük siyasi partiyası - Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranması dövrü və keçdiyi yola nəzər salınıb.

An event dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev was held
The Ministry of Energy held an event dedicated to the 100th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people, world-known politician, wise statesman, National Leader Heydar Aliyev.
First, employees of the Ministry of Energy and agencies under the Ministry visited the grave of national leader Heydar Aliyev at the Alley of Honor,and laid flowers.
The event continued with a meeting dedicated to the life and activity of great leader Heydar Aliyev.
Opening the event, Minister of Energy Parviz Shahbazov spoke about the national leader's love for the motherland, commitment to the people, love for the native language, loyalty to national and moral values, historical traditions, innovation and modern personnel policy, which played an unprecedented role in the socio-political life of the Azerbaijani people and the history of statehood. He spoke about the state policy and invaluable services of Azerbaijan in the direction of the development of the energy industry. "Great leader Heydar Aliyev skillfully determined all his decisions both in the Soviet period and in the years of independence according to the future time. In this regard, the Contract of the Century is the contribution of Heydar Aliyev's far-sighted policy towards true leaders", the Minister said. "Heydar Aliyev said that the foundation laid by the Contract of the Century creates excellent opportunities for the development, prosperous life of the Azerbaijani people in the 21st century, for further strengthening the sovereignty of the independent Azerbaijani state. I believe that the 21st century will be the happiest period for the independent state of Azerbaijan.” It was noted that the saving and constructive mission of the National Leader was successfully continued today by his worthy follower, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
At the event, other employees from the Ministry spoke about the role of Heydar Aliyev in the formation of the oil and gas policy of Azerbaijan and the development of the energy system, and the period of formation of the largest political party of the Caucasus - the New Azerbaijan Party, which is related to the name of the leader, and the path it has taken have been reviewed.