Ucqar dağ kəndlərinin enerji təminatı üzrə Yaponiya şirkəti ilə əməkdaşlıq müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Yaponiyanın “Komaihaltec” şirkətinin bərpa olunan enerji və xarici biznes departamentinin icraçı direktoru Emi Komainin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə bərpa olunan enerji avadanlıqlarının istehsalçısı, hibrid enerji sistemlərinin tətbiqi üzrə təcrübəyə malik “Komaihaltec” şirkəti ilə imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində Azərbaycanın dağlıq rayonlarının kəndlərində bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə ilə elektrik enerjisi və istilik təchizatının təmin edilməsinə dair müzakirələr aparılıb. Şirkət ilə optimal hibrid sisteminin tətbiqinə əsaslanan pilot layihə üzrə əməkdaşlıq nəzərdən keçirilib. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanmasına dair zəruri aspektlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Pilot layihənin nəticələrindən asılı olaraq bu təcrübənin digər dağ kəndlərinədək genişləndirilməsi, həmçinin azad edilmiş ərazilərdə “yaşıl enerji zonası” konsepsiyasının həyata keçirilməsində şirkətin iştirakı perspektivlərinə də toxunulub.
Söhbət zamanı Yaponiyanın dəstəyi ilə külək elektrik stansiyalarının tikintisi və xidmətlər üzrə mühəndislərin hazırlanması və peşəkarlıq keyfiyyətlərinin yüksəldilməsi ilə bağlı təlimlərin keçirilməsi təklifi də irəli sürülüb.

Cooperation with Japanese company on energy supply of mountainous villages were discussed
A meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and the delegation led by Emi Komai, the Executive Director Renewable Energy and Overseas Business department of the Japanese Komaihaltec company.
At the meeting, within the framework of the Memorandum of Understanding signed with Komaihaltec company - the manufacturer of renewable energy equipment which has experience in the implementation of hybrid energy systems, discussions were held on the electricity and heat supply based on renewable energy sources in the villages of mountainous regions of Azerbaijan. Cooperation with the company on a pilot project based on the introduction of the optimal hybrid system was considered. The sides exchanged views on the necessary aspects to realize feasibility study of the project. The prospects for expanding this experience to other mountainous villages, depending on the results of the Pilot project, as well as the company's participation in the implementation of the “green energy zone” concept in the liberated territories were also touched upon.
During the conversation, with the support of Japan, a proposal was made to conduct trainings on the construction of wind power plants and training of engineers in services and improving their professional qualities.