Fevralın 24-də Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) energetika nazirlərinin 1-ci görüşü keçirilib. Azərbaycanın təşkilata sədrliyi çərçivəsində baş tutan videokonfransda Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan və Macarıstanın yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak edib.
Tədbir Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və TDƏŞ-in Baş katibi Bağdad Amreyevin açılış nitqləri ilə başlayıb. İclasa sədrlik edən nazir bildirib ki, türkdilli dövlətlərlə siyasi və iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu və bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin məqsədyönlü şəkildə davam etdirdiyi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası nüfuzlu, çoxtərəfli əməkdaşlıq formatı kimi uğurla inkişaf edir və Azərbaycan  bu əməkdaşlığın humanitar müstəvidən çoxşaxəli iqtisadi müstəviyə doğru genişlənərək inkişafına öz töhfəsini verir: “Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrlə Azərbaycanın ticarət dövriyyəsi 2009-cu illə müqayisədə 2020-ci ildə 3,5 dəfə artaraq 4,4 milyard ABŞ dollarına çatıb. Şuraya üzv ölkələrin Azərbaycanın xarici ticarətindəki payı 17,9 faiz təşkil edir. Bu ölkələr 1995-2020-ci illər ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatına 13 mlrd. ABŞ dolları həcmində investisiya qoyub. Azərbaycan isə üzv ölkələrin iqtisadiyyatına 18,3 mlrd. ABŞ dolları sərmayə yatırıb.”
Nazir Pərviz Şahbazov bütün sahələrdə olduğu kimi enerji sahəsində də yüksək səviyyədə olan Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin Türk Şurası formatında enerji əməkdaşlığı modeli üçün də əsas rol oynadığını bildirib: “Bu günə qədər Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru xətti ilə Türkiyə və dünya bazarlarına təkcə Azərbaycanın, təxminən, 431 milyon tondan çox nefti nəql edilib. Qaz kəmərləri ilə indiyə qədər Türkiyəyə 79 milyard kubmetr qaz nəql olunub. Eyni zamanda, bu layihələrimiz sayəsində Mərkəzi Asiyadan olan tərəfdaşlarımızın da enerji resurslarının bir hissəsi Azərbaycan vasitəsilə dünya bazarlarına nəql edilir.”
Azərbaycanın təşkilata sədrliyinin mürəkkəb bir dövrə təsadüf etməsinə baxmayaraq, nümunəvi səviyyədə olan həmrəylik və səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətlə yadda qaldığı vurğulanıb. Azərbaycana 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə ən çox dəstək verən təşkilatın məhz Türk Şurası olduğu qeyd edilib. Azad edilmiş ərazilərin bərpasında, həmçinin Qarabağın “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi prosesində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin şirkətlərinin iştirakı əməkdaşlığı dərinləşdirəcək imkanlar kimi diqqətə çatdırılıb.
Təşkilatın Baş katibi Bağdad Amreyev energetika sahəsində əməkdaşlığın Türk Şurasına üzv dövlətlər üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını və bu istiqamətdə səmərəli regional və ikitərəfli əməkdaşlığın təşviqinin təşkilatın əsas məqsəd və vəzifələrindən biri olduğunu bildirib. O, Azərbaycan və Türkiyə arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən energetika sahəsində olan nümunəvi əməkdaşlıqdan bəhs edərək, Cənub Qaz Dəhlizinin gələcək uğurlu əməkdaşlıqlara imkanlar açdığını qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz, Qazaxıstanın energetika naziri Nurlan Noqayev, Qırğızıstanın energetika və sənaye nazirinin müavini Veronika İsayeva, Özbəkistan energetika nazirinin elm və innovasiyalar üzrə müşaviri Əziz Əliməhəmmədov və Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin energetika və iqlim üzrə xüsusi səfiri Dora Zombori çıxış edib.
Nazirlər görüşündə fevralın 23-də keçirilmiş energetika üzrə işçi qrupunun birinci iclasının hesabatı nəzərdən keçirilib, enerji marşrutlarının inkişafı və şaxələndirilməsi, enerji resursları və neft-kimya məhsullarının istehsalı və tədarükündə regiondaxili əlaqələrin gücləndirilməsi, neft və qaz sektorunda, bərpa olunan enerji mənbələri və qabaqcıl texnologiyaların inkişafı üçün investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, enerji səmərəliliyi üzrə təcrübə mübadiləsi sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Eyni zamanda, energetika sahəsində birgə təlim mərkəzinin yaradılması, təcrübə mübadiləsi məqsədi ilə tədbirlərin keçirilməsi təklif edilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə və Özbəkistan TDƏŞ-in üzvləridir. Macarıstan isə müşahidəçi qismində iştirak edir. 15 oktyabr 2019-cu ildə Bakıda keçirilmiş TDƏŞ-in VII Zirvə Görüşündə Türk Şurasına sədrlik Qırğızıstandan Azərbaycana keçib.

On February 24, the 1st Meeting of the Ministers of Energy of the Turkic Council was held. High-level representatives from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, Uzbekistan and Hungary participated in video conference hosted by Azerbaijan.
The event started with opening remarks by Azerbaijani Minister of Energy Parviz Shahbazov and Secretary General of Turkic Council Baghdad Amreyev. Chairing the meeting, the minister said that the expansion of political and economic relations with the Turkic-speaking states is one of the priority directions of the state policy laid down by the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and expediently continued by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. The Cooperation Council of Turkic Speaking States is successfully developing as an influential, multilateral format of cooperation and Azerbaijan contributes to the development of this cooperation from the humanitarian to the multifaceted economic level: “The trade turnover of Azerbaijan with the Member States of the Cooperation Council of Turkic Speaking States increased 3.5 times in 2020 compared to 2009 and reached 4.4 billion USD. The share of the council member states in foreign trade of Azerbaijan made up 17.9 per cent. These countries invested 13 billion USD in the Azerbaijani economy in 1995-2020. Azerbaijan invested 18.3 billion USD in the ecenomy of member states."
Minister Parviz Shahbazov said that Azerbaijan-Turkey relations, which are at a high level in the energy sector, as in all spheres, play a key role for the energy cooperation model in the format of the Turkish Council: “So far, more than 431 million tons of Azerbaijani oil has been transported to Turkey and world markets via the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. 79 bcm gas has been transported to Turkey through the gas pipelines so far. At the same time, thanks to these projects, part of the energy resources of our partners from Central Asia are transported to the world markets through Azerbaijan.“
it was noted that despite the fact that Azerbaijan's chairmanship in the organization coincided with a difficult period, it was remembered with exemplary solidarity and fruitful mutual activity. It was noted that the Turkish Council was the organization that supported Azerbaijan the most during the 44-day Motherland war. Participation of the companies of the member countries of Turkic Council in the restoration of the liberated territories, as well as in the process of turning Karabakh into a “green energy” zone, was brought to the attention as opportunities to deepen cooperation.
The Secretary General of the organization, Baghdad Amreyev, said that energy cooperation is of strategic importance for the Turkic Council member states and promotion of effective regional and bilateral cooperation in this direction is one of the main goals and objectives of the organization. Talking about exemplary cooperation between Azerbaijan and Turkey in various fields, including energy, he noted that the Southern Gas Corridor opens opportunities for future successful cooperation.
Minister of Energy and Natural Resources of Turkey Fatih Dönmez, Minister of Energy of Kazakhstan Nurlan Nogayev, Deputy Minister of Energy and Industry of Kyrgyzstan Veronika Isayeva, Adviser on science and innovation of the Minister of Energy of Uzbekistan Aziz Alimuhamadov and Hungarian Ambassador-at-large for energy and climate at the Ministry of Foreign Affairs and Trade Dora Zombori made a speech at the meeting.
At the ministerial meeting, the first meeting report of the Energy Working Group, held on 23 February, was reviewed, the opportunities for cooperation in the field of development and diversification of energy routes, strengthening of interregional relations in the production and supply of energy resources and petrochemical products, improving the investment climate for the development of renewable energy sources and advanced technologies in the oil and gas sector and the opportunities of cooperation on the exchange of practices on energy efficiency were discussed. At the same time, it was proposed to establish a joint training centre in the field of energy and to hold events to exchange practices.
It should be reminded that Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey and Uzbekistan are members of the Turkic Council. Hungary is an observer state. The chairmanship of the Turkic Council passed from Kyrgyzstan to Azerbaijan at the 7th Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States held in Baku on October 15, 2019.