Energetika Nazirliyində Yaponiyanın “Toyota Tsusho Corporation” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş görüşün əsas məqsədi hidrogen enerjisi üzrə məlumat və təcrübə mübadiləsinin aparılması olub.
Azərbaycanda “yaşıl hidrogen” istehsalı perspektivlərindən bəhs edilərək qeyd olunub ki, dövlət başçısının sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” sənədinə əsasən, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması, ekoloji təmiz nəqliyyat vasitələrindən və digər yaşıl texnologiyalardan istifadənin genişləndirilməsi əsas hədəflərdəndir. Bildirilib ki, sənədə əsasən hidrogen istehsalı, ondan istifadə potensialının öyrənilməsi, bu sahədə pilot layihələrə dair təkliflərin formalaşdırılması nəzərdə  tutulur.
Şirkət nümayəndələri tərəfindən nəqliyyat sektorunun karbonsuzlaşdırılması mövzusunda təqdimat nümayiş etdirilib. Külək, günəş və xüsusilə yaşıl hidrogen kimi bərpa olunan enerji növlərinin son illər şirkətin əsas biznes istiqamətlərindən olduğu vurğulanıb.

A meeting was held with representatives of Toyota Tsusho Corporation
A meeting with representatives of the Japanese company Toyota Tsusho Corporation was held at the Ministry of Energy. The primary purpose of the meeting organized at the initiative of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings was to exchange information and experience on hydrogen energy.
The prospects for the production of green hydrogen in Azerbaijan were noted. It was emphasized that following the Socio-economic development Strategy for 2022-2026 approved by the order of the head of state, increasing the use of renewable energy sources, environmentally friendly vehicles, and expanding the use of other green technologies is one of the main goals. The document envisages studying the potential of hydrogen production, its use, and formulating proposals for pilot projects in this field.
The representatives of the company made a presentation on the decarbonization of the transport sector. It was emphasized that renewables such as wind, solar, and especially green hydrogen had been the company's main business area.