“TEPSCO” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Yaponiyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vadanın iştirakı ilə “TEPSCO” şirkətinin icraçı direktoru Hideo Kojimanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Yaponiya şirkətlərinin ölkəmizdə həyata keçirilən enerji layihələrində uğurlu iştirakı qeyd edilib, səmərəli işbirliyinin “yaşıl enerji” istiqamətində davam etdiyi bildirilib.
Azərbaycanda bərpa olunan enerji sektorunun inkişafı, ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi, günəş və külək enerjisi üzrə reallaşdırılacaq böyük güclərin ümumi elektroenergetika sisteminə inteqrasiyası və “yaşıl enerji” ixracına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Enerji sisteminin təhlükəsizliyinin təmini kontekstində bərpa olunan enerji mənbələrinin elektrik şəbəkəsinə təsirlərinin öyrənilməsi və qiymətləndirilməsi sahəsində Yaponiya təcrübəsindən bəhs edilib və bu təcrübənin Azərbaycanda tətbiqi imkanları müzakirə edilib.

A meeting was held with the representatives of TEPSCO
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the delegation led by the executive director of TEPSCO Chikara Kojima with the participation of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Azerbaijan Junichi Wada.
At the meeting, the successful participation of Japanese companies in energy projects implemented in our country was noted, and it was noted that effective cooperation continues on green energy.
The sides exchanged views on the development of the renewable energy sector in Azerbaijan, the expansion of the application of environmentally friendly technologies, the integration of large powers to be implemented in solar and wind energy into the General Electric Power Grid and the export of green energy. The Japanese experience in studying and evaluating the effects of renewable energy sources on the electric network in the context of ensuring the security of the energy system and the possibility of applying this experience in Azerbaijan were discussed.