Energetika naziri Pərviz Şahbazov Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının V iclası çərçivəsində Bakıda səfərdə olan TAP-ın icraçı direktoru Luca Schieppati və prezidenti Valter Peeraeri qəbul edib. Görüşdə TAP-ın  Albaniya, Yunanıstan və İtaliya hissəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib. Luca Schieppati bildirib ki, Azərbaycan təbii qazını Avropaya nəql edəcək TAP qaz boru kəməri layihəsi üzrə işlərin 85 faizdən çoxu icra olunub. İtaliyada hazırda  boru kəmərinin qəbulu terminalı, mikrotunel sahəsi və dənizə çıxış hissəsində işlər davam etdirilir. Onun sözlərinə görə, TAP 2020-ci ildə Azərbaycanı qazını qəbul etməyə hazır olacaq.
Nazir Pərviz Şahbazov TAP layihəsi üzrə irəliləyişləri və İtaliya hökumətinin mövqeyini yüksək qiymətləndirib. Layihənin region ölkələri, o cümlədən İtaliya üçün  bir çox aspektlərdən mühüm əhəmiyyət daşıdığını  və TAP-ın tikintisinin planlaşdırılan  vaxtda yekunlaşacağına   əminliyini ifadə  edib.

More than 85 percent of TAP project has been implemented
The Minister of Energy, Parviz Shahbazov has met with TAP executive director Luca Schieppati and President Valter Peeraer within the framework of the fifth meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council. At the meeting, the detailed information on the work conducted in TAP’s Albanian, Greek and Italian sections was provided. Luca Schieppati stated that Azerbaijan had implemented more than 85 percent of work of TAP gas pipeline project, which would transport natural gas to Europe. Currently, the works on pipeline terminal, micro tunnel and sea access are being conducted in Italy. According to Luca Schieppati, TAP will be ready to receive gas from Azerbaijan in 2020.
The Minister, Parviz Shahbazov highly appreciated the progress made in TAP project and the position of the government of Italy. He noted that TAP project was of great importance for the countries in the region, as well as for Italy for many aspects and stated his confidence regarding the fact that TAP construction would be completed at the scheduled time.