Trans-Adriatik Qaz Boru Kəmərinin operatoru olan TAP AG şirkəti Azərbaycan təbii qazını Avropaya nəql edəcək qaz nəqliyyat sistemi olan Trans Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) kommersiya fəaliyyətinə başlamağa hazır olduğu barədə məlumat yayıb.
Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin bir hissəsi olan TAP kəməri vasitəsilə ildə 10 mlrd. kubmetr qazın Avropaya nəqli nəzərdə tutulur. Kəmər ötürmə qabiliyyətini ildə 20 mlrd. kubmetrə qədər artırılma potensialı ilə layihələndirilib. Bu boru kəməri beynəlxalq səviyyədə tanınmış keyfiyyət, sağlamlıq, təhlükəsizlik və ətraf mühit standartlarına tam uyğundur.
Boru Kəmərinin inşasının başa çatması və kommersiya fəaliyyətinə başlaması “Cənub Qaz Dəhlizi”nin tam istismara verilməsində mühüm addımdır. TAP ölkəmizi Avropa ilə uzun müddətə birləşdirən daha bir enerji bağlantısı olaraq enerji təhlükəsizliyi, əməkdaşlıq və davamlı inkişafda Azərbaycanın strateji tərəfdaş rolunu daha da gücləndirir.

TAP is ready for commercial operations
TAP AG, the operator of the Trans-Adriatic Gas Pipeline, reported that the Trans-Adriatic Pipeline (TAP), a gas transportation system that will transport Azerbaijani natural gas to Europe, is ready to start commercial operations.
TAP is the part of the Southern Gas Corridor, a project that will transport 10 billion cubic metres (bcm/a) gas to Europe. The TAP system is designed with the potential to double its throughput capacity to 20 bcm/a. The TAP system operates in line with internationally recognised quality, health, safety and environmental standards.
The completion of the construction of the pipeline and the commencement of commercial operations are important steps in the commissioning of the Southern Gas Corridor. TAP, as another energy link connecting our country with Europe for a long time, will strengthen Azerbaijan's strategic role in energy security, cooperation and sustainable development.