Son zamanlar sosial şəbəkələrdə smart tipli qaz sayğaclarının mexaniki sayğaclarla əvəzlənməsindən sonra qaz sərfiyyatının artması ilə bağlı məlumatlar yayılır.
Bunu nəzərə alaraq, cari ilin 25-27 yanvar tarixlərində Energetika Nazirliyinin tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyindəki Azərbaycan Metrologiya İnstitutunun nümayəndələrinin iştirakı ilə şikayətçilərə məxsus olan istismar müddəti bitmiş 27 ədəd qaz sayğacı laboratoriya şəraitində yoxlanılıb. Yoxlamada iştirak etmək istəyən abonentlərin iştirakı təmin olunub. Sayğaclar ən çox şikayət olunan ərazilərdən - Xəzər, Sabunçu və Binəqədi rayonlarından seçmə üsulu ilə götürülüb. Yoxlamaların nəticələri hər bir qaz sayğacı üçün müvafiq sənədlərdə əks etdirilib. Araşdırma nəticəsində bəzi sayğacların sərfiyyat aşağı olduqda qaz həcmini normaya uyğun hesablamadığı müəyyənləşdirilib və “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi hesabına yeniləri ilə əvəz edilib.
Sayğacları əvəzləşdirilmiş abonentlərin yeni sayğaclarından qazın sərfiyyat göstəriciləri çıxarılıb və 24 saat ərzində xronometraj olunub. Xronometrajın nəticələri yoxlamada iştirak etmiş abonentlərə izah olunub və onlar aparılmış araşdırmalardan razı qaldıqlarını bildiriblər.
Eyni zamanda, adıçəkilən ərazilərə verilən qazın keyfiyyət göstəriciləri də yoxlanılıb.
Bu sahədə nəzarət tədbirlərinin davam etdirilməsi və mütəmadi olaraq ictimaiyyətin məlumatlandırılması nəzərdə tutulur.

Problems related to replacement of smart gas meters with mechanical meters are investigated
Recently, information on the increase in gas consumption has been spread in social networks after the replacement of smart gas meters with mechanical meters.
Taking this into account, 27 expired gas meters belonging to the complainants were checked in the laboratory with the participation of representatives of the Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy and Azerbaijan Institute of Metrology (AzMİ) under the State Antimonopoly Service and Consumer Market Control under the Ministry of Economy in January 25-27 of the current year. Participation of subscribers wishing to attend in the inspection was provided. The meters were taken from the most affected areas - Khazar, Sabunchu and Binagadi. The results of the inspections are reflected in the relevant documents for each gas meter. As a result of the ispections, it was determined that some meters do not calculate the gas volume in accordance with the norm when consumption is low and were replaced with new ones by “Azerigas” Production Union.
Gas consumption indicators have been removed from the new meters of subscribers whose meters have been replaced and chronometer has been issued within 24 hours. The results of the chronometer were explained to the subscribers who took part in the inspection, and they expressed their satisfaction with the research conducted.