Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (AERA), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və DNV GL şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə şəbəkələrdə elektrik enerjisinin itkiləri mövzusunda təlim keçirilib. Bir neçə sessiyadan ibarət təlimlərdə ilk olaraq iştirakçılara itkilərin azaldılmasının əhəmiyyəti, Azərbaycan kontekstində itkilərin azaldılması, tərif və təsnifat, itkilərin növləri və ölçmə meyarları, beynəlxalq müstəvidə müqayisələr və fərqlərin səbəbləri barədə məlumat verilib.
Daha sonra texniki itkilərin azaldılması strategiyaları haqqında söhbət açılıb, texniki itkilərə səbəb olan qüvvələr barədə danışılıb. Kommersiya itkilərinin azaldılması strategiyası müzakirə edilərkən itkilərin azaldılması variantları, xərc və faydanın balansı müqayisəli şəkildə təhlil edilib.
İnteraktiv müzakirələr şəraitində keçən təlimlərdə iştirakçıların suallarını cavablandıran təlimçilər bir sıra ölkələrdə yaşanmış təcrübələrdən nümunələr gətiriblər. Belə ki, Çili, Argentina və Oman kimi yüksək itkiləri azaltmağa nail olmuş ölkələrin bu fəaliyyətlərinin qısa icmalı verilib. Bu sahədə aparıcı Avropa ölkələrinin təcrübəsindən danışan təlimçilər Ukraynanın da əldə etdiyi etdiyi nailiyyətləri misal göstəriblər.

Trainings on electric power losses in the networks were held
Trainings on electric power losses in the networks were held jointly organized by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Energy Regulatory Agency (AERA) and DNV GL. In the trainings consisting of several sessions, participants were informed about the importance of reducing losses, reduction of losses in Azerbaijan, definition and classification, types of losses and criteria for measurement, comparisons and reasons for differences internationally.
Then technical losses reduction strategies, and the factors causing technical losses were discussed. While discussing the strategy to reduce commercial losses, options to reduce losses, the balance of costs and benefits were comparatively analyzed.
Trainers, who answered participants' questions during the interactive training sessions, shared a number of countries` experiences. So, brief overview of activities has been given about the countries such as Chile, Argentina and Oman that have succeeded to reduce high losses. Speaking about the experience of the leading European countries in this sphere, trainers have provided examples of achievements made by Ukraine.