Daşkənddə keçirilən Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Proqramı (CAREC) üzv ölkələri enerji nazirlərinin birinci görüşündə Azərbaycanı Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev təmsil edib. Nazirlərin görüşündə “CAREC Enerji Strategiyası 2030” adlı sənədin hazırlanması və reallaşdırılması üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutan Birgə Bəyannamə imzalanıb.
Samir Vəliyev həmçinin “Enerji Sərmayə Forumu”nda da iştirak edib. “Qlobal enerji keçidi: Regional əməkdaşlıq üçün çağırışlar və imkanlar” və “Enerji sektorunda islahatlar investisiyanı sürətləndirən vasitədir” mövzularında müzakirələrə qatılıb.
Nazir müavini enerji transformasiyası prosesində mühüm rol oynayan bərpa  olunan enerji və enerji səmərəliliyi  üzrə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən  bəhs edib.  Neft-qaz ölkəsi Azərbaycanın ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyaların imkanlarından və bərpa olunan enerjidən daha çox istifadədə, enerji resurslarına qənaətdə maraqlı olduğunu bildirib. Ölkəmizdə bu prosesin sürətləndirilməsi  və  energetika sahəsində özəl sektorun iştirakının təmin edilməsi üçün kompleks islahatlara başlanıldığını diqqətə çatdırıb. Samir Vəliyev deyib ki, Azərbaycan investorlar üçün etibarlı tərəfdaşdır. Bunu neft-qaz sektorunda 25 illik əməkdaşlığın uğurları və indiyə kimi bu sahəyə 100 milyard ABŞ dollarından çox investisiyasının yatırılması da təsdiqləyir: “Hazırda beynəlxalq təcrübəni öyrənməklə çalışırıq ki, Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsi də investorlar üçün əlverişli olsun və ekoloji cəhətdən təmiz enerji, daha səmərəli idarəetmə hesabına həm də karbon emissiyalarının azaldılmasına nail olaq“, deyə Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev bildirib.

Samir Valiyev participated in the CAREC events in Uzbekistan
The Deputy Minister of Energy Samir Valiyev represented Azerbaijan at the first meeting of energy ministers of the Central Asia Regional Economic Cooperation Program (CAREC) in Tashkent. A Joint Declaration envisaging the cooperation on the development and implementation of the “CAREC Energy Strategy 2030” was signed at the meeting of ministers.
Samir Valiyev also participated at the Energy Investment Forum (EIF). The Deputy Minister attended at the discussions on “Global Energy Transition: Challenges, Solutions and Opportunities for Regional cooperation” and “Energy Sector Reforms as a Catalyst for Optimal Investment Conditions”.
Samir Valiyev spoke about the importance of cooperation on renewable energy and energy efficiency, which play an important role in the energy transformation process. The oil and gas country Azerbaijan is interested in the use of environmentally friendly technologies and renewable energy and saving energy resources. The Deputy Minister noted that in our country complex reforms have been launched to accelerate this process and ensure the participation of the private sector in the energy field. Samir Valiyev said that Azerbaijan is a reliable partner for investors. This is approved by success of 25 years of cooperation in the oil and gas sector, and investment of more than $ 100 billion in this area up to now: “Nowadays we are trying to learn international experience that renewable energy sector in Azerbaijan will also be attractive to investors, and to achieve the reduction of carbon emissions at the expense of environmentally friendly energy, more efficient management“, said the Deputy Minister of Energy Samir Valiyev.