Enerji Xartiyası Konfransının Belçika Krallığının Brüssel şəhərində keçirilən 30-cu iclasında Azərbaycanı Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev təmsil edib. Nazir müavini “Sosial-iqtisadi, ətraf mühit və enerji hədəflərinə nail olmaq üçün biznes mühitinin yaxşılaşdırılması” adlı sessiyada çıxış edib. Samir Vəliyev bildirib ki, xarici investisiyaların ölkə iqtisadiyyatına cəlb edilməsi və bu məqsədlə əlverişli mühitin yaradılması Azərbaycan dövlətinin iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Bu strategiyanın uğurla reallaşdırılması sayəsində müstəqillik illərində investisiyaların həcmi 270 milyard ABŞ dolları olub. Son illərdə aparılan islahatların ölkəmizdə biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılmasına töhfələrindən bəhs edən nazir müavini Dünya Bankının “Doing Business 2020” reytinqində biznes mühitinin səviyyəsinə görə Azərbaycanı dünyada 25-ci yerə layiq gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev deyib ki, Azərbaycan investorlar üçün etibarlı tərəfdaşdır. Azərbaycanın öz enerji təhlükəsizliyini tam təmin edərək, transmilli enerji-kommunikasiya layihələri, xüsusilə də mənbə və marşrutların diversifikasiyasına xidmət edən “Cənub Qaz Dəhlizi” kimi nəhəng bir layihə ilə qlobal enerji təhlükəsizliyi sistemində mühüm tərəfdaşa çevrilməsi məhz əlverişli investisiya mühitinin nailiyyətləridir.
Nazir müavini hazırda energetika sektorunda, xüsusilə də bərpa olunan enerji sahəsində özəl sektorun iştirakının təmin edilməsi üçün kompleks islahatlara başlanıldığını, özəl və xarici investisiyanın cəlbi ilə bağlı görülən işləri diqqətə çatdırıb. “Azərbaycanın sərmayələri qoruyan siyasəti, xarici investorlarla səmərəli əməkdaşlıq təcrübəsi imkan verir ki, energetika sektorunda bazar münasibətlərinin formalaşdırılması, bərpa olunan enerji sahəsinin daha da inkişafı və enerji səmərəliliyi ilə bağlı hədəflərimiz uğurla həyata keçirilsin”, deyə nazir müavini Samir Vəliyev bildirib.

Samir Valiyev attended 30th Meeting of the Energy Charter Conference
Azerbaijan was represented by the Deputy Minister of Energy Samir Valiyev at the 30th Meeting of the Energy Charter Conference held in Brussels, Kingdom of Belgium. The Deputy Minister took speech at the session called “Improving the business environment to achieve the social and economic, environmental and energy goals”. Samir Valiyev noted that the involvement of the foreign investments to the country economy and providing an enabling environment for such purpose is an important part of the economic development strategy of the Azerbaijani government. Thanks to the successful realization of this strategy the capacity of investments reached to 270 billion USD in the years of independence. Talking about the contributions of the recent reforms to increase the suitability of the business environment in our country, the Deputy Minister noted that Azerbaijan deserved to be 25th in “Doing Business 2020” rankings.
Deputy Minister of Energy Samir Valiyev stated that: “Azerbaijan is a reliable partner for the investors. It’s the achievements of the suitable investment environment that leaded Azerbaijan to fully ensure its energy safety, becoming a vital partner in the global energy safety system within transnational energy and communication projects, in particular, a huge project such as “Southern Gas Corridor” serving to diversify the sources and routes”.
The Deputy Minister underlined that the thorough reforms were launched to ensure the involvement of the private sector in the energy sector, especially, in the field of energy, and activities were implemented for the involvement of the private and foreign investments. “Azerbaijan’s policy protecting the investments and efficient cooperation practice with the foreign investors enable allow to successfully achieve our goals of developing the market relations in the energy sector, further improving the renewable energy and ensuring the energy efficiency”, the Deputy Minister Samir Valiyev noted.