Fevralın 20-də Bakıda keçiriləcək "Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin V iclasına hazırlıq işləri yekunlaşıb.Toplantıda iştirak edəcək ölkələrin sayı dəqiqləşib. Məşvərət Şurasının budəfəki iclasında Avropa Komissiyasının büdcə və kadr siyasəti üzrə komissarı Günter Ottinger, ”Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinə cəlb edilmiş ölkələrdən-Türkiyənin enerji və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönmez, Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirinin müavini Natela Turnava, İtaliyanın iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Andrea Cioffi, Yunanıstanın Ətraf Mühit və Energetika Nazirliyinin Baş katibi Mixail Veriopoulos, Albaniyanın infrastruktur və energetika nazirinin müavini Shkreli Artan, Bolqarıstandan isə energetika naziri Temenujka Petkova iştirak edəcək.
ABŞ-ı Dövlət katibinin köməkçisinin enerji məsələləri üzrə müavini Sandra Oudkirk və Böyük Britaniyanı baş nazirin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi baronessa Emma Nikolson təmsil edəcək.
Bu il ilk dəfə olaraq Məşvərət Şurasının iclasına Serbiya, Macarıstan və San-Marino kimi ölkələr də qatılacaq. Serbiyanı mədən və energetika nazirinin müavini Mirjana Filipoviç, Macarıstanı Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin enerji təhlükəsizliyi məsələləri üçün xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Pal Sagvari və San-Marinonu Xarici İşlər Departamentinin iqtisadi məsələlər üzrə direktoru-səlahiyyətli nazir Dario Galassi təmsil edəcək.
Xorvatiyanın ətraf mühit və energetika naziri Tomislav Çoriç, Monteneqronun İqtisadiyyat Nazirliyinin energetika üzrə baş idarəsinin baş direktoru Marko Reduloviç, Bosniya və Herseqovinadan isə xarici ticarət və iqtisadi əlaqələr nazirinin müavini Mato Franjiçevic tədbirə qatılacaq. Türkmənistan Prezidentinin müşaviri Yaxşıgəldi Kakayev, Rumıniyanın Energetika Nazirliyinin dövlət katibi Lulian Robert Tudorake də iştirakçılar sırasındadır.
Tədbir iştirakçıları arasında BP, TANAP, TAP, SNAM, Fluxys, LNG Croatia, Plinacro, İCGB AD və Transgaz şirkətləri geniş tərkibdə yer alıb.
Beynəlxalq maliyyə qurumlarından isə Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı, İnvestisiyaların zəmanəti üzrə Çoxtərəfli İnvestisiya Agentliyinin (MIGA) iştirakı nəzərdə tutulub.
“Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin V toplantısı açılış mərasimi və salamlama nitqlərindən sonra üç plenar sessiya üzrə davam edəcək. Birinci sessiyada “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin bütün seqmentləri üzrə görülmüş işlərə dair hesabatlar diqqətə çatdırılacaq. Komissar Günter Ottinger və energetika naziri Pərviz Şahbazovun moderatorluğu ilə keçirilən ikinci plenar sessiyada layihəyə cəlb edilmiş ölkələrin nazirlərinin çıxışları nəzərdə tutulub. Üçüncü plenar sessiya “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin birləşdirici kəmərlərlə genişləndirilməsi perspektivlərinə həsr olunub.
“Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin görüşünün iştirakçıları tərəfindən “Birgə Bəyannamə” imzalanması, eləcə də mətbuat konfransının keçirilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, “Cənub Qaz Dəhlizi”nin Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin ilk toplantısı 2015-ci il fevralın 12-də, ikinci toplantı 2016-cı il fevralın 29-da,  üçüncü toplantı 2017-ci il fevralın 23-də, dördüncü toplantı isə ötən il fevralın 15-də keçirilib.

The Fifth Ministerial Meeting will be held tomorrow within the framework of the Southern Gas Corridor Advisory Council
The preparation works for the 5th Ministerial Meeting within the framework of the Southern Gas Corridor Advisory Council, which will be held in Baku on February 20, have been completed. The number of countries participating in the meeting has become cleared. The Commissioner for Budget and Human resources policy of the European Commission, Gunter Oettinger, the Minister of Energy and Natural Resources of Turkey, Fatih Donmez, the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natela Turnavya, the Deputy Minister of Economic Development of Italy, Andrea Cioffi, the Secretary General of the Ministry of Environment and Energy of Greece, Mikhail Veriopoulos, the Deputy Minister of Infrastructure and Energy of Albania, Shkrely Artan, and the Minister of Energy of Bulgaria, Temenujka Petkova will participate at this meeting of the Advisory Council.
United States of America will be represented by the Deputy of the State Secretary Assistant on Energy Issues, Sandra Oudkirk, while Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Emma Nicholson will represent the United Kingdom.
Countries such as Serbia, Hungary and San Marino will attend the Advisory Council for the first time this year. Serbia will be represented by the Deputy Minister of Mining and Energy, Mirjana Filipovic, Hungary by the Ambassador on Special Tasks of the Ministry for Foreign Affairs and Trade of the Republic of Hungary, Pal Sagvari, and San Marino by the Director of Economic Affairs of the Department of Foreign Affairs, Dario Galassi.
Croatia's Minister of Environment and Energy, Tomislav Chorić, Montenegro’s Chief Energy Officer of the Ministry of Energy, Marko Redulovic and the Deputy Minister of Foreign Trade and Economic Relations of Bosnia and Herzegovina, Mato Francičevic will also attend the event. The adviser of the President of Turkmenistan, Yakhshigeldi Kakayev, the State Secretary of the Ministry of Energy of Romania, Lulian Robert Tudorake are also among the participants.
Among the participants of the event, representatives of BP, TANAP, TAP, SNAM, Fluxys, LNG Croatia, Plinacro, ICGB AD and Transgaz will also take part.
International financial institutions which will be represented during the event include the World Bank, Asian Development Bank, European Bank for Reconstruction and Development, European Investment Bank, Multilateral Investment Trust Agency (MIGA).
The Fifth Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council will continue with three plenary sessions after the opening ceremony and the welcoming speeches. At the first session, reports on the work carried out on all segments of the Southern Gas Corridor will be brought to the attention. The second plenary session moderated by Commissioner Gunter Oettinger and Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov will be attended by ministers of the countries involved in the project. The third plenary session is dedicated to the prospects of expanding the Southern Gas Corridor project with the connecting pipelines.
Signing of the Joint Declaration, as well as a press conference, will be held by the participants of the Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council.
The first meeting of the Ministers within the framework of the Southern Gas Corridor took place on February 12, 2015, the second meeting on 29 February 2016, the third meeting on 23 February 2017, and the fourth meeting was held last year on February 15.