Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Gələcəyə körpü” devizi altında keçirilən 5-ci Rumıniya Beynəlxalq Qaz Konfrasında iştirak edib. Pərviz Şahbazov Rumıniyanın Baş naziri Nikolay Siukanın iştirakı ilə keçirilən nazirlər iclasında, həmçinin “Vizyondan reallığa” adlı nazirlər panelində çıxış edib. Nazir enerji böhranının aradan qaldırılması üçün enerji bazarlarını balanslaşdıracaq şaxələnləndirilmiş tədarük mənbələrinin təchizi istiqamətində Azərbaycanın töhfələrindən bəhs edib: “İki ildən az bir vaxtda Avropa 16 milyard kubmetrdən çox qazla təchiz edilib. Avropaya qaz təchizatı 2022-ci ilin sonuna 40% artımla 8,2 milyard kubmetrdən 11,5 milyard kubmetrə yüksələcək. Bu isə Cənub Qaz Dəhlizinin maksimum güclə işləməsinin, təchizatda fasiləsizlik və sabitliyin təsdiqidir. Cənub Qaz Dəhlizinin enerji təhlükəsizliyindəki bugünkü rolu Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin vizyonunun real ifadəsidir.”
Energetika naziri enerji təhlükəsizliyinin təminatında növbəti addım olaraq 5 il ərzində Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsini qeyd edib. Bildirilib ki, təbii qaz ixracının iki dəfə artırılaraq 20 milyard kubmetrə çatdırılması üçün boru kəmərlərinin ötürücülük gücünün və hasilatın artırılmasına investisiyalar yatırılmalı, müqavilələr imzalanmalı və texniki tədbirlər görülməlidir. “Bu layihənin sürətlə gerçəkləşdirilməsi bizim ümumi marağımızdır. İyulda imzalanmış Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu komanda şəklində fəaliyyətimiz üçün həlledici addımdır və bu, zəruri siyasi təminatı verir. İnanırıq ki, birgə siyasi iradə sayəsində Azərbaycan təbii qazı Avropaya enerji təhlükəsizliyi üçün həlledici olan bir vaxtda - 2027-ci ildə daxil olacaq.”
Uzunmüddətli perspektivdə isə Azərbaycanın Avropanın diversifikasiya prosesində bərpa olunan enerjini, hidrogeni təchiz edən mənbə olmasını təmin edəcək planları diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda, Xəzər dənizinin külək enerjisinin Avropaya ötürülməsində və “yaşıl enerji” dəhlizinin reallaşmasında Gürcüstan-Rumıniya Qara dəniz sualtı enerji və rəqəmsal qoşulma layihəsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Ölkəmizin “yaşıl enerji” üzrə də etibarlı tərəfdaşa çevriləcəyi və bu yeni əməkdaşlıq prioritetlərinin Rumıniya ilə enerji tərəfdaşlığını da yeni mərhələyə yüksəldəcəyi bildirilib.

Diversification of Azerbaijan`s supply sources of natural gas and green energy was discussed in Romania
Energy Minister Parviz Shahbazov attended the 5th Romanian International Gas Conference on the theme "Bridge To The Future". Parviz Shahbazov spoke at the Ministerial Meeting with the participation of Nikolai Ciuka, Romanian Prime Minister as well as at the ministerial panel “From Vision to Reality”. The Minister spoke about Azerbaijan's contribution to the supply of diversified sources of supply, which will balance the energy markets in order to overcome the energy crisis: "In less than two years, Europe has been supplied with over 16 billion cubic meters of gas. Gas supplies to Europe will increase from 8.2 bcm to 11.5 bcm with an increase of 40% by the end of 2022. And this is confirmation that the Southern Gas Corridor is operating at maximum capacity, as well as uninterrupted and stable supply. Today's role of the Southern Gas Corridor in energy security is a real expression of the vision of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev."
The Minister of Energy noted that next step in ensuring energy security was the expansion of the Southern Gas Corridor within 5 years. It was noted that in order to double the export of natural gas and bring it to 20 billion cubic meters, investments should be made to increase the transmission capacity of pipelines and production, contracts should be signed and technical measures taken. “Our common interest lies in the speedy implementation of this project. The Memorandum of Understanding recently signed in July between Azerbaijan and the European Union on a strategic partnership in the field of energy is a decisive step for our joint activities and provides the necessary political support. We believe that thanks to the joint political will, Azerbaijani natural gas will enter Europe at a time crucial for energy security - in 2027.”
In the long term, Azerbaijan's plans to provide a source of renewable energy and hydrogen supply in the European diversification process were brought to the attention. In this regard, the importance of the Georgian-Romanian Black Sea submarine power and digital connectivity project for the transmission of wind energy of the Caspian Sea to Europe and the implementation of the “green energy” corridor was emphasized. It was noted that our country will become a reliable partner in the field of “green energy” and these new cooperation priorities will also raise the energy partnership with Romania to a new stage.