“Qaradağ” GES-də ilk günəş paneli quraşdırılıb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi ilə birlikdə qoyuluş gücü 230 MVt olan “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının tikildiyi əraziyə baxış keçirib.
Səfər zamanı “Masdar” şirkətinin nümayəndələri tərəfindən layihə çərçivəsində müvafiq yolların çəkilməsinin başa çatdırıldığı, günəş panellərinin quraşdırlacağı ərazinin düzləşdirildiyi və kilometrlərlə ərazinin hasarlandığı bildirilib. Hər iki üzü elektrik enerjisi istehsal edə bilən və hər birinin gücü 545-550 Vt olan 500 mindən çox günəş panelinin quraşdırılmasının planlaşdırıldığı, hazırda panellərin tədricən sahəyə gətirildiyi, panellərin təmizlənməsi üçün avtomatlaşdırılmış qurğuların sınaqdan keçirildiyi qeyd edilib. 330/35 kV-luq yarımstansiyanın tikintisinin davam etdirildiyi, tək oxlu günəş izləmə sistemi ilə təchiz olunacaq stansiyanın cari ilin sonuna qədər istismara veriləcəyi vurğulanıb.
Daha sonra energetika naziri və şirkətin baş icraçı direktoru stansiyada ilk günəş panelinin quraşdırılması prosesində və ağacəkmə mərasimində iştirak ediblər.

Energy Minister Parviz Shahbazov together with the CEO of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi inspected the area where the Garadagh Solar Power Plant with an installed capacity of 230 MW is being built.
During the visit, representatives of the Masdar said that the construction of the appropriate roads was completed within the project, the area to be installed solar panels was flatten and the area was fenced for kilometers. It was noted that it is planned to install more than 500 thousand bifacial solar panels with a power of 545-550 w each, at present the panels are gradually brought to the area, automated installations for cleaning panels are being tested. It was emphasized that the construction of the 330/35 kV substation is underway, and the station, which will be equipped with a single-axis solar tracker, will be commissioned by the end of this year.
Then the Minister of Energy and CEO of the company attended the installation process of the first solar panel at the plant and the tree planting action.