Energetika naziri Pərviz Şahbazov cari ilin 23 oktyabr tarixində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri şahzadə Əbdül Əziz bin Salman Əl-Səudun dəvəti ilə Ər-Riyad şəhərində keçirilən “Səudiyyə Yaşıl Təşəbbüsü”nün inaqurasiya mərasimində məruzəçi qismində iştirak edib. Hökumət, biznes, maliyyə və vətəndaş cəmiyyəti liderlərinin qatıldığı "Yeni fəaliyyət dövrü: canlı vahə” (“A new era of action: Oasis alive”) adı altında keçirilən tədbirdə iqlim dəyişikliyi və biomüxtəlifliyin qorunması, yaşıl iqtisadiyyat, enerji keçidi, aşağı emissiyalı sənaye texnologiyalarının tətbiqi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi, hidrogendən enerji məqsədli istifadə kimi bir sıra məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
“Dayanıqlılıq və iqtisadi inkişaf” adlı nazirlər panelində çıxış edən Pərviz Şahbazov ekoloji, enerji və iqtisadi dayanıqlılıq arasında balansın təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Ölkəmizdə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin inkişafının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən sosial-iqtisadi inkişaf üzrə milli prioritetlər sırasına daxil edildiyini bildirən nazir, növbəti onillik ərzində ölkəmizdə “yaşıl enerji” üzrə qoyuluş güclərinin payının 30%-a çatdırılmasının hədəfləndiyini diqqətə çatdırıb. Çıxış zamanı işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi istiqamətində işlərin aparıldığı bildirilib.
Panel çərçivəsində neft və qaz kimi karbohidrogen mənşəli enerji daşıyıcılarının ekologiyaya təsirinin məhdudlaşdırılması üzrə həllər, karbon qazı emissiyasının ətraf mühitə mənfi təsirinin azaldılması texnologiyalarına sərmayə qoyuluşu, bərpa olunan enerji mənbələrinə qoyulan sərmayələr və digər aktual mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri Əbdül Əziz bin Salman Əl-Səud, investisiya naziri Xalid Əl Falih, OPEC Beynəlxalq İnkişaf Fondunun baş direktoru Əbdülhəmid Əl Xəlifə, "Acwa Power" şirkətinin idarə heyətinin sədri Məhəmməd Abunayyan, “Total” şirkətinin sədri və baş icraçı direktoru Patrick Pouyanne, “Air Products” şirkətinin icraçı vitse-prezidenti Samir Serhan ilə görüşlər keçirilib, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə edilib.
Nazir tədbir zamanı “Bloomberg”, “Arab News”, “Kawa News” və s. kimi beynəlxalq media nümayəndələrinə müsahibələr verib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov participated as a reporter at the inauguration ceremony of the “Saudi Green Initiative” held in Riyadh at the invitation of Prince Abdulaziz bin Salman Al Saud, Energy Minister of the Kingdom of Saudi Arabia on October 23 this year. A number of issues such as climate change and biodiversity conservation, green economy, energy transition, the introduction of low-emission industrial technologies, the expansion of the use of renewable energy sources, the use of hydrogen for energy purposes were discussed at the event “A New Era of Action: Oasis Alive”, which brought together the leaders from government, business, finance and civil society.
Speaking at the Ministerial Panel on "Sustainability and economic development", Parviz Shahbazov stressed the importance of ensuring a balance between ecological, energy and economic sustainability. The minister noted that the development of the use of renewable energy sources in our country is included in the national priorities for socio-economic development by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, and it is aimed to increase the share of installed capacity in “green energy” in our country to 30% over the next decade. During the speech, it was noted that work is carried out to turn the liberated territories into a green energy zone.
Within the Panel, the sides exchanged views on solutions to limit the impact of energy carriers of hydrocarbon origin such as oil and gas on the environment, investment in technologies to reduce the negative impact of carbon gas emissions on the environment, investments in renewable energy sources and other topical issues.
Within the event, several meetings were held with the Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia Abdul Aziz bin Salman Al-Saud, the Minister of Investment Khalid Al-Falih, the director general of the OPEC Fund for International Development (OFID) Abdulhamid Al Khalifa, the Chairman of the Board of Directors of ACWA Power Mohammad Abunayyan, Chairman and Chief Executive Officer of "Total" Patrick Pouyanné, Executive Vice President of Air Products Samir Serhan, and a number of issues of mutual interest were discussed.
Minister gave interviews to representatives of international media such as "Bloomberg", "Arab News”, "Kawa News" during the event.