Pərviz Şahbazov Banqladeşin Energetika və Mineral Ehtiyatlar üzrə dövlət nazirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu çərçivəsində Bakıda səfərdə olan Banqladeşin Energetika və Mineral Ehtiyatlar üzrə dövlət naziri Nasrul Hamid arasında görüş keçirilib. Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, xüsusilə də enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. Enerji Xartiyası çərçivəsində əməkdaşlığın iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı üçün imkanlar yaratdığını qeyd edən nazir gələn il Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransına Azərbaycanın sədrlik edəcəyini bildirib. Görüşdə enerji sahəsində əməkdaşlıqda SOCAR-ın mühüm rol oynadığı qeyd edilib. Banqladeşin neft-qaz yataqlarının işlənməsində SOCAR-ın təcrübəsindən istifadənin, həmçinin “SOCAR Trading S.A.” tərəfindən Banqladeş istiqamətində neft məhsullarının təchizatının davam etdirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanın neft-qaz layihələri, elektrik enerjisi sektorunda inkişaf göstəriciləri ilə bağlı məlumatları, bərpa olunan enerji sahəsində potensial və hədəfləri diqqətə çatdırıb.
Banqladeşli nazir də öz növbəsində, ölkəsinin energetika sektorunda baş verən sürətli inkişaf prosesindən, qaz yataqlarının işlənilməsi, generasiya gücünün xüsusilə bərpa olunan enerji hesabına artırılması hədəflərindən danışıb. Azərbaycanın bərpa olunan enerji üzrə əməkdaşlıq etdiyi Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA power” şirkəti ilə Banqladeşin də hazırda LNG infrastrukturunun yaradılması və günəş enerjisi layihələri üzrə əməkdaşlıq etdiyi bildirilib.

Parviz Shahbazov received State Minister of Power, Energy and Mineral Resources of Bangladesh
The meeting was held between the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Nasrul Hamid, State Minister of Power, Energy and Mineral Resources of Bangladesh , within the International Energy Charter. The current status and prospects of development of bilateral relations, especially the opportunities for expanding cooperation in the energy sector were discussed at the meeting. Noting that cooperation within the Energy Charter creates opportunities for the development of relations between the two countries, the minister said that Azerbaijan will chair the International Energy Charter Conference next year. It was noted SOCAR plays an important role in energy cooperation. The importance of the use of SOCAR's experience in the development of Bangladesh's oil and gas fields, as well as of the continued supply of the oil products to Bangladesh by “SOCAR Trading S.A.” was highlighted.
The Minister of Energy brought to the attetion oil and gas projects of Azerbaijan, information on development indicators in the energy sector, potential and targets for renewable energy.
The Minister of Bangladesh also spoke about the rapid development of energy sector in Bangladesh, the development of gas fields, and the increase of generating capacity, especially on the account of renewable energy. It was noted that “ACWA power” company of Saudi Arabia, which is Azerbaijan's partner on renewable energy, is currently cooperating with Bangladesh on LNG infrastructure and solar energy projects.