2022-ci ilin yanvar-dekabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, ötən il ərzində respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2021-ci illə müqayisədə 1 113,2 mln.kVt·st, yəni 4% artaraq 28 988,5 mln. kVt·st olub.
Hesabat dövründə 2021-ci ilə nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 785,1 mln. kVt·st artaraq 27 043,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 318,5 mln. kVt·st artaraq 1 595,7 mln. kVt·st təşkil edib. Digər mənbələr (KES, GES və BMTZ) üzrə isə elektrik enerjisinin istehsalı 349,5 mln. kVt·st olub. 12 ay ərzində külək elektrik stansiyalarında 83,3 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 60,9 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 205,3 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
2022-ci il ərzində elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 26 186,9  mln. kVt·st (İES-lərdə 24 708,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 1 478,7 mln.kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 474,8 mln. kVt·st (İES-lərdə 315,84 mln. kVt·st, SES-lərdə 102,52 mln. kVt·st, GES-də 56,41 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 62,6 mln. kVt·st,  müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə  2 264,2 mln. kVt·st təşkil edib.
İl ərzində elektrik enerjisinin idxalı 137,1 mln. kVt·st, ixrac isə 3 003,8 mln. kVt·st olub.
2022-ci ilin dekabr ayında isə elektrik enerjisinin istehsalı 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 75 mln. kVt·st və ya 5% artaraq 2 724,1 mln. kVt·st olub.
Ay ərzində elektrik enerjisinin idxalı 10,7 mln. kVt·st olmaqla 2021-ci ilin dekabr ayı ilə müqayisədə 0,1 mln. kVt·st, ixrac isə 463 mln. kVt·st olmaqla 2021-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 177,2 mln. kVt·st artıb.

Electricity production in the country increased by 4% last year
According to operational data, total electricity production in Azerbaijan amounted to 28988.5 million kWh in January-December 2022. In comparison with 2021, electricity production increased by 1113.2 million kWh (4 %).
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 785.1 mln kWh reaching to 27043.3 mln kWh, at HPPs increased by 318.5 mln kWh reaching to 1595.7 mln kWh. At other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) electricity genertion was 349.5 mln kWh. Over 12 months, 83.3 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 60.9 mln kWh at SPPs, and 205.3 mln kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
During 2022, electricity generation made up 26186.9 million kWh on Azerenergy OJSC (24708.2 million kWh at TPPs, 1478.7 mln kWh at HPPs), 474.8 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (315.84 mln kWh at TPPs, 102.52 mln kWh at HPPs, 56.41 mln kWh at SPP), 62.6 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 2264.2 million kWh on independent PPs.
During the year, electricity imports amounted to 137.1 million kWh while exports amounted to 3003.8 million kWh.
And in December 2022, compared with the same period in 2021, electricity production amounted to 2 724,1 million kWh by increasing 75 million kWh (5%).
Last month the electricity imports increased by 0.1 mln kWh amounting to 10.7 mln kWh compared to Dcember 2021, while the exports increased by 177.2 mln kWh amounting to 463 mln kWh.