2019-cu il ərzində Energetika Nazirliyində inzibati xətalara dair 686 işə baxılıb. Bunlardan 626 iş təbii qaz, 60 iş isə elektrik enerjisi ilə bağlı olub.
Baxılmış işlərdən 322 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında, 229 iş üzrə inzibati icraata xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Təbii qazla bağlı 135 iş barəsində təqdim edilmiş materiallar düzgün tərtib edilmədiyindən aidiyyəti üzrə geri göndərilib.
Quba, Ağsu, Salyan, Lənkəran, Beyləqan, Kürdəmir, Şəmkir, Gədəbəy, Neftçala, Cəlilabad, Şamaxı, Balakən, Zaqatala və digər rayonlarda aparılmış yoxlamalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə qazın istehsalı, nəqli və istehlakı haqqında uçot və hesabatın təhrif olunmasına və ya vaxtında təqdim olunmamasına görə, təbii qazın talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə və təbii qazdan istifadə qaydalarının pozulmasına görə 263 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qəbul edilib. 228 iş üzrə isə inzibati icraata xitam verilməsi haqqında qərar verilib.
İl ərzində Bakı, Sumqayıt, İmişli, Ağcabədi, Goranboy, İsmayıllı, Qobustan, Cəlilabad, Şamaxı, Qəbələ, Qax, Mingəçevir, Ucar, Ağdaş, Qazax və digər bölgələrdə aparılmış yoxlamalara əsasən, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə elektrik enerjisinin istehsalı, nəqli və istehlakı haqqında uçot və hesabatın təhrif olunmasına və ya vaxtında təqdim olunmamasına görə, elektrik enerjisi xətlərinin qanunsuz olaraq kəsilməsinə və ya qanunvericilikdə istehlakçıya yazılı bildirişin göndərilməsi tələb olunan hallarda yazılı bildiriş göndərilmədən elektrik enerjisinin verilməsinin dayandırılmasına görə, elektrik enerjisinin talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə və elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına görə 59 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qəbul edilib, 1 iş üzrə isə inzibati icraata xitam verilməsi haqqında qərar verilib.

686 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy last year
During 2019, 686 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy. 626 of them were connected to natural gas and 60 to electricity.
It was decided to impose administrative penalty on 322 cases, and to terminate administrative proceedings on 229 cases. Articles submitted on 135 cases related to natural gas, which are not properly compiled, have been sent back.
As a result of inspections carried out by the Ministry in Guba, Agsu, Salyan, Lankaran, Beylagan, Kurdamir, Shamkir, Gadabay, Neftchala, Gobustan, Jalilabad, Shamakhi, Balakan, Zaqatala and other regions, due to spoilage of natural gas on the relevant articles of the Code of the Azerbaijan Republic on Administrative Violations it was decided to impose administrative penalty on 263 cases for minor damage, administrative violation of the rules of natural gas use, and distortion or delay in submission of accounting and reporting on electricity generation, transmission and consumption. A decision was made to terminate administrative proceedings on 228 cases.
According to the inspections carried out in Baku, Sumgayit, Imishli, Agjabadi, Goranboy, Ismayilli, Gobustan, Jalilabad, Shamakhi, Gabala, Gakh, Mingachevir, Ujar, Agdash, Gazakh and other regions during the year, as a result of spoilage of natural gas it was decided to impose administrative penalty on 59 cases for minor damage, administrative violation of the rules of natural gas use, distortion or delay in submission of accounting and reporting on electricity generation, transmission and consumption, illegal interruption of electric power lines or termination of electricity supply without the written notification in cases where the legislation requires to send written notification to the consumer, and to terminate administrative proceedings on 1 case.