Ötən il Energetika Nazirliyi və tabeliyindəki qurumlar tərəfindən 4211 müraciətə baxılıb
2020-ci ildə Energetika Nazirliyi, tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyində istehlakçı hüquqlarının qorunması, elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatı, istilik təchizatı, bərpa olunan enerji və digər məsələlərlə bağlı 4211 müraciətə baxılıb. Müraciətlərin 2849-u elektrik enerjisi, 651-i təbii qaz təchizatı, 12-i bərpa olunan enerji sahəsi, 53-ü istilik təchizatı, 646-ı isə digər məzmunlu məsələləri əhatə edib.
Müraciətlər əsasən enerji təchizatı şəbəkəsinə qoşulma, sayğaclarda yaranan qüsurlar, elektrik qurğu və avadanlıqlarının istismara yararsız olması, elektrik enerjisinin keyfiyyəti, elektrik enerjisi və təbii qaz təchizatında yaranan fasilələr, qazlaşdırma, borc və cərimələr, sayğaclaşdırma, istilik təchizatı, işlə təminat və digər məsələlərə aid olub.
Bu müraciətlər Energetika Nazirliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi tərəfindən müvafiq qaydada araşdırılaraq cavablandırılıb.
Hesabat dövründə, həmçinin Energetika Nazirliyinin sosial şəbəkələrdəki hesabları vasitəsilə 100-ə yaxın müraciət daxil olub ki, həmin müraciətlər üzrə sorğular operativ qaydada cavablandırılıb, şikayət tipli müraciətlər isə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi tərəfindən aidiyyəti üzrə araşdırılaraq icrası təmin edilib və vətəndaşlar bu barədə məlumatlandırılıb.

4211 appeals were received by the Ministry of Energy and agencies under the Ministry last year
In 2020, the Ministry of Energy, Energy Regulatory Agency, Azerbaijan Renewable Energy Agency received 4211 appeals on consumers' rights protection, electricity supply, natural gas supply, heat supply, renewable energy and other issues. 2849 of them were related to electricity supply, 651 to natural gas supply, 12 to renewable energy, 53 to heat energy, 646 to other issues.
Appeals covered mainly to connection to the power supply network, meter problems, uselessness of electrical equipment and devices for operation, quality of electricity, interruptions in electricity and gas supply, gasification, debt and fines, installation of meters, heat supply, employment and other issues.
These appeals have been investigated and answered by the Ministry of Energy, Energy Regulatory Agency and Renewable Energy Agency.
During the reporting period, approximately 100 appeals were received via Facebook account of the Ministry of Energy, which were promptly responded to, and the complaints were investigated and executed by the Energy Regulatory Agency and the results were sent to the individuals.