Ötən ay ölkədə elektrik enerjisi istehsalı artıb
2022-ci ilin yanvar ayında Azərbaycanda ümumi elektrik enerjisinin istehsalı 2556,6 mln. kVt·st təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehsalın 188,2 mln. kVt·st, yaxud 7.9 faiz artması deməkdir.
Hesabat dövründə ötən ilin yanvar ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 190,3 mln. kVt·st artaraq 2450,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 3,4 mln. kVt·st artaraq 81,6 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 5,5 mln. kVt·st azalaraq 24,7 mln. kVt·st olub. Külək elektrik stansiyalarında 6,7 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 3,3 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda (BMTYZ) isə 14,7 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 2333,5 mln. kVt·st (İES-lərdə 2256,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 77,3 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 29,17 mln. kVt·st (İES-lərdə 23,27 mln. kVt·st, SES-lərdə 2,86 mln. kVt·st, GES-də 3,04 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 3,82 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 190,1 mln. kVt·st təşkil edib.
Yanvar ayında elektrik enerjisinin ixracı 247,2 mln. kVt·st olmaqla, 2021-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 72,1 mln. kVt·st artıb. Elektrik enerjisinin idxalı isə 10,7 mln. kVt·st olmaqla, 2021-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 0,3 mln. kVt·st azalıb.

Electricity production in the country increased last month
Electricity production in Azerbaijan amounted to 2556.6 million kWh. In comparison with the same period in 2021, electricity production in January increased by 188.2 million kWh (7.9%).
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 190.3 mln kWh reaching to 2450.3 mln kWh, at HPPs increased by 3.4 mln kWh reaching to 81.6 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) decreased by 5.5 mln kWh reaching to 24.7 mln kWh in comparison with January last year. 6.7 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 3.3 mln kWh at SPPs, and 14.7 mln kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
During the year, electricity generation made up 2333.5 million kWh on "Azerenergy" OJSC (2256.2 million kWh at TPPs, 77.3 mln kWh at HPPs), 29.17 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (23.27 mln kWh at TPPs, 2.86 mln kWh at HPPs, 3.04 mln kWh at SPP), 3.82 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 190.1 million kWh on independent PPs.
Electricity exports increased by 72.1 mln kWh compared to the same period 2021, amounting to 247.2 mln kWh. During this period, electricity imports decreased by 0.3 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 10.7 mln kWh.