OPEC və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin videokonfrans formatında keçirilən X iclasında gündəlik neft hasilatının azaldılması ilə bağlı “Əməkdaşlıq Bəyannamə”si təsdiqlənib. İclasda “OPEC plus” ölkələri tərəfindən Meksikanın gündəlik neft hasilatını 100 min barrel həcmində azaltması təklifinə baxılaraq qəbul edilib. Həmçinin Meksikanın “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin IX iclasında təklif edilmiş kvotaları qəbul edəcəyi təqdirdə Razılaşmanın mayın 1-dən qüvvədə olacağı şərti “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”ndən çıxarılıb. “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi”nə edilmiş düzəlişlərə əsasən  Meksikanın  hasilat kvotaları may-iyun aylarında  400 min barrel əvəzinə 100 min barrel müəyyənləşdirilib. Meksikanın öhdəliyinin  digər qismini kompensasiya etmək üçün ABŞ-ın  öz hasilatını əlavə olaraq 300 min barrel azaltması ilə razılaşılıb. Bununla da “OPEC plus” üzrə gündəlik neft hasilatının mayın 1-dən 9,7 mln.barrel azaldılması qərarının icrasına yekdilliklə razılıq verilib. “OPEC plus”un  qərarına  Azərbaycan da öz dəstəyini ifadə edib.  Energetika naziri Pərviz Şahbazov  dünya neft bazarının sabitləşdirilməsi məqsədilə neft ölkələrinin mövqeyini yüksək qiymətləndirib:
“Bugünkü görüş və “OPEC plus” un  qəti  mövqeyi hasilatın azaldılması ilə bağlı qərarın icrası üzrə maneələri və tərəddüdləri aradan qaldırdı. Hasilata müdaxilələrlə neft bazarının tənzimləmə mexanizmi qlobal səviyyədə dəstəklənir və bu dəstək neft bazarının sabitləşdirilməsinə  töhfə verəcək. Həmçinin bu qərar “OPEC plus” formatından  kənardan ölkələrin  də hasilatı azaltmaların təşviq edəcək”.
Xatırladaq ki, 9 apreldə OPEC və qeyri-OPEC ölkələri nazirlərinin iclasında mayın 1-dən 2022-ci ilin aprelinədək gündəlik neft hasilatının üç mərhələ üzrə azaldılması barədə qərar qəbul edilib.

Azerbaijan also approved the new agreement of "OPEC plus"
At the tenth Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries in a video conference format, the “Declaration of Cooperation” on reduction of daily oil production was approved. At the meeting, Mexico’s proposal to reduce oil production by 100 thousand barrels per day was considered and accepted by "OPEC plus" countries. Also, if Mexico accepts the quotas proposed at the 9th Ministerial Meeting of "OPEC plus", the condition that the Agreement, which will enter into force on May 1, will be deleted from the "Declaration of Cooperation". According to the amendments to the “Declaration of Cooperation”, Mexico’s production quotas in May-June were determined at 400 thousand barrels instead of 100 thousand barrels. To offset another part of Mexico’s obligations, the United States agreed to reduce its production by 300 thousand barrels per day. Thus, the implementation of the "OPEC plus" decision on reducing oil production by 9.7 million barrels per day from May 1 was unanimously agreed. Azerbaijan expressed its support for the "OPEC plus" decision. Minister of Energy Parviz Shahbazov appreciated the position of the oil countries in order to stabilize the global oil market:
“Today’s meeting and strong position of "OPEC plus" removed obstacles and hesitations in the implementation of the decision to reduce oil production. The mechanism for regulating the oil market through intervention in oil production is supported at the global level, and this support will help stabilize the oil market. This decision will also help reduce oil production by countries outside the "OPEC plus" format”.
It should be reminded that on April 9 at the Ministerial Meeting of OPEC and non-OPEC countries, it was decided to reduce the daily oil production from May 1 to April 2022 in three stages.