Bakıda  14 neft ölkəsi və OPEC Katibliyinin iştirakı ilə OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsinin 13-cü iclasının yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov bildirib ki,  martın 17-18-də Bakıda keçirilmiş hər iki OPEC tədbiri uğurla keçib. Azərbaycan OPEC+ formatının fəal üzvü kimi neft bazarında balansın qorunmasına öz töhfəsini verib və bu sazişi gələcəkdə də dəstəkləyəcək. Öhdəliklərin icrası ilə bağlı suala cavabında isə nazir deyib ki, son iki il ərzində Azərbaycan OPEC+ sazişi çərçivəsində öhdəliklərini artıqlaması ilə yerinə yetirib:
“Ötən ilin dekabrında Azərbaycan üzərinə yeni öhdəliklər götürdü. Bu ilin ilk yarısı ərzində Azərbaycan öz öhdəliklərini tam yerinə yetirəcək. Artıq gələn ay nəticələr daha yaxşı olacaq”.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika, sənaye və təbii sərvətlər naziri Xalid Əbdüləziz Əl Falih isə deyib ki, Azərbaycan neft hasilatının azaldılması üzrə OPEC+ sazişinin digər iştirakçı ölkələri üçün nümunədir. Nazir bildirib ki, söhbət təkcə həcmdən deyil, Azərbaycanın çox fəal iştirakından da gedir: "Əminəm ki, Azərbaycan xüsusilə OPEC+ xartiyasının təsdiq olunmasından sonra hər zaman razılaşmanın liderlərindən biri olacaq. Biz həmişə yeni iştirakçıları alqışlamaqdan şadıq və ümid edirik ki, Azərbaycan bizə yeni ölkələri cəlb etməkdə kömək edəcək".
Nazir deyib ki, Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatına (OPEC) üzv və kartelə daxil olmayan bəzi ölkələrlə (OPEC+) əldə olunan neft hasilatının azaldılmasına dair sazişə fevralda 90 faiz əməl edilib. Tədbirdə iştirak edən bütün ölkələr yaxın aylarda könüllü şəkildə neft hasilatını azaldacaqlarını həm kollektiv halda, həm də ayrı-ayrılıqda Komitəyə bəyan ediblər. Onun sözlərinə görə, bazarda  komersiya neft ehtiyatları artmaqdadır, ona görə də ehtiyatların azalması bir neçə ay çəkəcək.
Mətbuat konfransında qeyd olunub ki, Birgə Monitorinq Komitəsinin növbəti iclası bu ilin mayında Ciddədə keçiriləcək. Dörd ölkə - İraq, Qazaxıstan, Nigeriya və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Birgə Monitorinq Komitəsinə yeni üzv seçilib.

A press conference on the outcomes of the 13th meeting of OPEC+ Joint Ministerial Monitoring Committee was held
A press conference on the outcomes of the 13th meeting of OPEC and non-OPEC Joint Ministerial Monitoring Committee was held in Baku with the participation of 14 oil countries and OPEC Secretariat. The Minister of Eenergy Parviz Shahbazov stated that both OPEC events held in Baku on the 17th and 18th of March were successfully completed. As an active member of OPEC+, Azerbaijan has contributed to maintain the balance in the oil market and will continue to support this agreement in the future.
Answering the question on the fulfillment of obligations, the Minister mentioned that over the last two years, Azerbaijan completely fulfilled its obligations under the OPEC+ agreement.
“In December, 2018, Azerbaijan took on new obligations. During the first half of this year, Azerbaijan will fully fulfill its obligations. The results will be even better next month.”
The Minister of Energy, İndustry and Natural Resources of Saudi Arabia, Khalid Abdulaziz Al-Falih emphasized that Azerbaijan was a role model for the other participating countries of OPEC+ agreement in terms of oil production cut. The minister stated that this was not only about the amount but also about the active participation of Azerbaijan. “I am confident that Azerbaijan will always be one of the leaders of the agreement after the approval of OPEC+ Charter. We are always happy to support new participants and we hope that Azerbaijan will help us to attract new countries.”
The minister stated that the members of the Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) and non-OPEC countries (OPEC +) fulfilled 90% of the agreement on oil production cut in February. All the countries participating in the event declared to the Committee both collectively and individually that they would voluntarily reduce oil production in the coming months. According to the minister, commercial oil resources in the market are growing, thus the stockpile reduction will take several months.
At the press conference, it was noted that the next meeting of the Joint Monitoring Committee would be held in Jeddah in May, 2019. Four countries - Iraq, Kazakhstan, Nigeria and United Arab Emirates have been elected as new members of the Joint Monitoring Committee.