Oktyabrda ölkədə elektrik enerjisi istehsalı artıb
2021-ci ilin yanvar-oktyabr ayları üzrə elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, oktyabr ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2168,8 mln. kVt·st, ixracı 125,8 mln. kVt·st, idxalı 10,3 mln. kVt·st olub. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə oktyabr ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 273,1 mln. kVt·st, ixrac 66,0 mln. kVt·st artıb, idxal isə 0,4 mln. kVt·st azalıb.
Cari ilin yanvar-oktyabr aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1554,4 mln. kVt·st artaraq 22855,8 mln kVt·st olub. Hesabat dövründə ötən ilin 10 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 1394,8 mln. kVt·st artaraq 21458,6 mln kVt·st, SES-lərdə 162,5 mln. kVt·st artaraq 1108,9 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 2,9 mln. kVt·st azalaraq 288,3 mln. kVt·st olub. Külək elektrik stansiyalarında 77,0 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 48,5 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda (BMTYZ) isə 162,8 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Yanvar-oktyabr aylarında elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 20504,3 mln. kVt·st (İES-lərdə 19525,3 mln. kVt·st, SES-lərdə 979,0 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 379,1 mln. kV·st (İES-lərdə 216,8 mln. kVt·st, SES-lərdə 117,4 mln. kVt·st, GES-də 44,9 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 56,7 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 1915,7 mln. kVt·st təşkil edib.
2021-ci ilin 10 ayı ərzində elektrik enerjisinin ixracı 1156,0 mln. kVt·st olmaqla, 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 254,9 mln. kVt·st artıb. İrana 252,8 mln. kVt·st, Türkiyəyə 318,6 mln. kVt·st, Rusiyaya 79,1 mln. kVt·st, Gürcüstana isə 505,5 mln. kVt·st elektrik enerjisi ixrac edilib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin idxalı 130,8 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 15,8 mln. kVt·st artıb. İrandan 27,3 mln. kVt·st, Rusiyadan 78,9 mln. kVt·st, Gürcüstandan isə 24,6 mln. kVt·st elektrik enerjisi idxal edilib.

Electricity production in the country increased in October
According to operational data on electricity over January-October 2021, electricity production in Azerbaijan amounted to 2168.8 million kWh, exports - 125.8 million kWh, and imports - 10.3 million kWh in October. In comparison with the same period in 2020, electricity production in October increased by 273.1 million kWh, exports by 66 million kWh while imports decreased by 0.4 million kWh.
In January-October of the current year, electricity production in the country increased by 1554.4 million kWh in comparison with the same period last year and amounted to 22855.8 million kWh. During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 1394.8 mln kWh reaching to 21458.6 mln kWh, at HPPs increased by 162.5 mln kWh reaching to 1108.9 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) decreased by 2.9 mln kWh reaching to 288.3 mln kWh in comparison with corresponding 10 months last year. 77.0 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 48.5 mln kWh at SPPs, and 162.8 mln kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
In January-October electricity generation made up 20504.3 million kWh on "Azerenergy" OJSC (19525.3 million kWh at TPPs, 979.0 mln kWh at HPPs), 379.1 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (216.8 mln kWh at TPPs, 117.4 mln kWh at HPPs, 44.9 mln kWh at SPP), 56.7 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1915.7 million kWh on Independent PPs.
During 10 months of 2021, electricity exports increased by 254.9 mln kWh compared to the same period of 2020, amounting to 1156.0 mln kWh. 252.8 mln kWh electricity was exported to Iran, 318.6 mln kWh to Turkey, 79.1 mln kWh to Russia, 505.5 mln kWh to Georgia.
During this period, electricity imports increased by 15.8 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 130.8 mln kWh. 27.3 mln kWh was imported from Iran, 78.9 mln kWh from Russia, 24.6 mln kWh electricity from Georgia.