2021-ci ilin oktyabr ayında Azərbaycanda gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 704,4 min barrel olub. Bunun 585,9 min barrelini xam neft, 118,5 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
Qeyd edək ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 20-ci iclasında qəbul edilmiş qərar oktyabr ayında Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının 640 min barrelə çatdırılmasını və ixtisarla bağlı öhdəliyin 78 min barrel həcmində olmasını nəzərdə tuturdu.
Nazirlərin 21-ci iclasında qəbul edilmiş razılaşma çərçivəsində isə Azərbaycanın hasilatın azaldılması ilə bağlı öhdəliyi noyabrda gündəlik 71 min barrel təşkil edir. Bu isə ölkəmizdə xam neftin ötən ayla müqayisədə noyabrda gündəlik olaraq 7 min barrel çox, yəni 647 min barrel istehsalına imkan yaradır.

Daily crude oil production in Azerbaijan amounted to 585.9 thousand barrels in October
In October 2021, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 704.4 thousand barrels, including 585.9 thousand barrels’ crude oil and 118.5 thousand barrels’ condensate.
It should be noted that the decision adopted at the 20th OPEC Ministerial Meeting envisaged bringing daily crude oil production in Azerbaijan to 640 thousand barrels in October and setting the reduction commitment as 78 thousand barrels.
Within the agreement adopted at the 21st Ministerial Meeting, Azerbaijan's commitment to reduce production was 71 thousand barrels per day in November. This makes possible an increase in daily crude oil production in Azerbaijan by 7,000 barrels in November to reach 647,000 barrels.