Noyabrda Azərbaycanda gündəlik 588,9 min barrel xam neft hasil edilib
2021-ci ilin noyabr ayında Azərbaycanda gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 708,4 min barrel olub. Bunun 588,9 min barrelini xam neft, 119,5 min barrelini isə kondensat təşkil edib.
Qeyd edək ki, “OPEC plus” ölkələri nazirlərinin 21-ci iclasında qəbul edilmiş razılaşma çərçivəsində Azərbaycanda gündəlik xam neft hasilatının noyabrda daha 7 min barrel artırılaraq 647 min barrelə çatdırılması, ixtisarla bağlı öhdəliyin isə 71 min barrel həcmində olması nəzərdə tutulurdu.
Nazirlərin 22-ci iclasında qəbul edilmiş razılaşma çərçivəsində isə Azərbaycanın hasilatın azaldılması ilə bağlı öhdəliyi dekabrda gündəlik 64 min barrel təşkil edir. Bu isə ölkəmizdə xam neftin ötən ayla müqayisədə dekabrda gündəlik olaraq 7 min barrel çox, yəni 654 min barrel istehsalına imkan yaradır.

Daily crude oil production in Azerbaijan amounted to 588.9 thousand barrels in November
In November 2021, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 708.4 thousand barrels, including 588.9 thousand barrels' crude oil and 119.5 thousand barrels' condensate.
It should be noted that within the framework of the agreement adopted at the 21st OPEC Ministerial Meeting envisaged raising daily crude oil production in Azerbaijan 7 thousand more barrels and reaching 647 thousand barrels in November and setting the reduction commitment as 71 thousand barrels.
Within the agreement adopted at the 22nd Ministerial Meeting, Azerbaijan's commitment to reduce production was 64 thousand barrels per day in December. This makes possible an increase in daily crude oil production in Azerbaijan by 7,000 barrels in December to reach 654,000 barrels.