Monqolustanın energetika naziri Azərbaycanda səfərdədir
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun dəvəti ilə Azərbaycana səfər edən Monqolustanın energetika naziri Çerenpil Davasurenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Energetika Nazirliyində olub. Monqolustanın energetika naziri bildirib ki, bu səfər və keçirilən görüşlər iki ölkə arasında enerji, eləcə də digər sahələrdə əməkdaşlığı gücləndirmək, qarşılıqlı fəaliyyəti inkişaf etdirmək üçün bir fürsətdir. Bildirib ki, Monqolustanda neft-qaz sektoru hazırda inkişaf mərhələsindədir və bu sahədə əməkdaşlıq üçün böyük potensial mövcuddur. Monqolustan, neft-qaz ölkəsi kimi Azərbaycanın zəngin təcrübəsindən yararlanmaqda və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində tələbələrin təhsil almasında maraqlıdır.
Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov isə bildirib ki, iki öllkə arasında həm prezidentlər səviyyəsində, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində yüksək münasibətlər enerji sahəsində də inkişafa təkan verir. Bu məqsədlə, Azərbaycan öz təcrübəsini bölüşməyə, qarşılıqlı maraq kəsb edən istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq etməyə hazırdır. Nazir gələcəkdə “Monqolustanın Energetika Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında energetika sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun izalanmasının bu prosesə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə həmçinin Monqolustan tələbələrinin Azərbaycanın müvafiq ali məktəbində təhsil almaları üçün lazımi dəstəyn veriləcəyi diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda Monqolustanın 2020-ci ildə Enerji Xartiyası Konfransına sədrlikdən Azərbaycanın xeyrinə imtina etməsi yüksək qiymətləndirib və bu çərçivədə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Söhbət zamanı hər iki ölkədə energetika sektorunun müasir vəziyyəti, qarşıda duran hədəflər və qeyri-neft sektorunda əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

The Minister of Energy of Mongolia is visiting Azerbaijan
The delegation led by the Minister of Energy of Mongolia, Tserenpil Davaasuren, who visited Azerbaijan at the invitation of the Minister of Energy Parviz Shahbazov, has been at the Ministry of Energy. The Minister of Energy of Mongolia mentioned that this visit and meetings were an opportunity to strengthen the cooperation between the two countries in energy sector, as well as in the other areas. It was noted that the oil and gas sector in Mongolia is under development and there is a great potential for cooperation in this field. Mongolia is interested in applying the practice of Azerbaijan as an oil and gas country and wishes their students to study at Azerbaijan State Oil and Industry University.
The Minister of Energy of Azerbaijan stated that high-level relations between the two countries, both at the presidential level and within the international organizations, were boosting the energy development. For this purpose, Azerbaijan is ready to share its experience and cooperate in the fields of mutual interest. The Minister believes that the signing of the “Memorandum of Understanding on cooperation in the energy field between the Ministry of Energy of Mongolia and the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan” will contribute to this process in the future.
At the meeting, it was also mentioned that Mongolian students would be provided with the necessary support to study at the relevant high school in Azerbaijan. Moreover, we highly appreciate that Mongolia declined the chairmanship of the Energy Charter Conference in 2020 in favor of Azerbaijan. Cooperation issues were discussed in this regard. The current state of energy sector in both countries, the future targets and cooperation perspectives in non-oil sector were also discussed at the meeting.