“Masdar” şirkəti ilə “yaşıl eneji” sahəsində əməkdaşlıq imkanları genişləndirilir
Martın 15-də Bakıda keçirilən 230 MVt gücündə “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasimi çərçivəsində “Masdar” şirkəti ilə dörd anlaşma memorandumu imzalanıb.
Energetika Nazirliyi ilə "Masdar" şirkəti arasında “Dənizdə inteqrasiya edilmiş bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa dair” Anlaşma Memorandumunu energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev və “Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi imzalayıblar. Memorandum Azərbaycanda bərpa olunan enerjinin tətbiqini dəstəkləmək, eyni zamanda dənizdə külək enerjisindən istifadə, bu enerji hesabına “yaşıl hidrogen” istehsalı, karbon tutulması, istifadəsi və saxlanması, həmçinin digər tədbirləri əhatə edən interqrasiya olunmuş həllərə dair potensial əməkdaşlıq imkanlarını ehtiva edir.
Nazirliklə şirkət arasında “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında bərpa olunan və təmiz enerji sahəsində əməkdaşlığa dair” Anlaşma Memorandumunu Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Təbriz Əmmayev və “Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi imzalayıblar. Memorandum Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində bərpa olunan enerji mənbələrinin tətbiqi sahəsində potensial əməkdaşlıq imkanlarını müəyyən edir. Sənədə əsasən, “Masdar” şirkəti sənaye həcmli külək və günəş elektrik stansiyaları, damüstü günəş elektrik sistemləri və s. kimi istiqamətlərdə investisiya imkanlarını Nazirliklə koordinasiyalı şəkildə araşdırmaq niyyətindədir.
Hər iki memorandum çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyətləri istiqamətləndirmək və onlara nəzarət etmək məqsədilə Rəhbər Komitənin yaradılması nəzərdə tutulur.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin “Masdar” şirkəti ilə İqtisadiyyat Nazirliyi arasında bərk məişət tullantılarından enerji istehsalı, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC arasında isə bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumları imzalanıb.
Xatırladaq ki, investisiya dəyəri 225 milyon ABŞ dollarından çox olan 230 MVt gücündə “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyası layihəsi üzrə əməkdaşlıq edilən “Masdar” şirkəti BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, İordaniya, Misir, Mərakeş, Böyük Britaniya, ABŞ, Avstraliya, Serbiya, Hindistan, İndoneziya, Özbəkistan və bir çox başqa ölkələr də daxil olmaqla 40-dan çox ölkədə fəaliyyət göstərir.

The possible cooperation with Masdar on green energy is expanded
Four Memorandums of Understanding were signed with Masdar within the groundbreaking ceremony for the 230 MW Garadagh Solar PV Plant in Baku on 15 March.
The Memorandum of Understanding on cooperation in integrated offshore renewable energy between the Ministry of Energy and Masdar was signed by Samir Valiyev, Deputy Energy Minister and CEO of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi. The Memorandum includes possible cooperation to support the use of renewable energy in Azerbaijan, as well as intergrated solutions covering offshore wind energy use, green hydrogen production, carbon capture, use and storage at the expense of this energy, as well as other activities.
The Memorandum of Understanding on cooperation in the field of renewable and clean energy in the Karabakh and East Zangazur economic regions was signed between the Ministry and the company by Tabriz Ammayev, the Director of AREA under the Ministry of Energy and Mohamed Jameel Al Ramahi, CEO of Masdar. The Memorandum defines possible cooperation on the use of renewable energy sources in the liberated territories of Azerbaijan. According to the document, Masdar intends to study investment opportunities in coordination with the Ministry in areas such as utility scale wind and solar PV plants, rooftop solar systems and others.
It is planned to establish a Steering Committee to guide and control the activities carried out within the both memorandums.
Within the event, Masdar and the Ministry of Economy signed Memorandums of Understanding on cooperation in the field of energy production from solid waste, and in the field of renewable energy and energy efficiency with Azerbaijan Railways CJSC.
It should be reminded that Masdar, which is cooperated on the 230 MW Garadagh Solar Power Plant project with an investment value of more than 225 million USD, operates in more than 40 countries, including the UAE, Saudi Arabia, Jordan, Egypt, Morocco, Great Britain, USA, Australia, Serbia, India, Indonesia, Uzbekistan and many other countries.