Macarıstanda Azərbaycanla enerji sahəsində əməkdaşlıq müzakirə edilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Hökuməti arasında yaradılmış Enerji üzrə İşçi Qrupunun ilk iclası keçirilib.
İşçi Qrupunun Azərbaycan tərəfdən sədri, Energetika Nazirliyinin Aparat rəhbəri Zaur Məmmədov iclasda çıxış edərək, Azərbaycan və Macarıstan arasında enerji əməkdaşlığının hazırkı vəziyyəti və perspektivlərinə dair fikirlərini bölüşüb. Enerji üzrə İşçi Qrupunun bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcəyini bildirib. Zaur Məmmədov geotermal enerji sahəsində Macarıstanın təcrübəsinin öyrənilməsi və birgə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Macarıstan tərəfindən İşçi Qrupunun rəhbəri, Enerji təhlükəsizliyi sahəsində Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfir Pal Sagvari isə Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin uğurla həyata keçirilməsində Azərbaycanın aparıcı rolunu yüksək qiymətləndirib. O, ölkəsinin Azərbaycanla enerji əməkdaşlığının inkişafında maraqlı olduğunu bildirib.
İclasda iki ölkə arasında enerji üzrə tədbirlərin təşkil olunması, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin və enerji sahəsində investisiya əməkdaşlığının aparılması, energetika sektorunda yeni texnologiyalar, xam neft və neft məhsullarının təchizatı da daxil olmaqla marketinq və ticarəti üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Azərbaycan və Macarıstan arasında bərpa olunan enerji mənbələri və enerji səmərəliliyi, həmçinin gələcəkdə təbii qazın nəqli və paylanması sahələrində əməkdaşlıq imkanlarının öyrənilməsi üzrə birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsi razılaşdırılıb. SOCAR və MOL şirkətləri arasında strateji əməkdaşlığın inkişafına dəstək ifadə edilib.
Enerji üzrə İşçi Qrupunun ilk iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. Protokolu İşçi Qrupunun rəhbərləri Zaur Məmmədov və Pal Sagvari imzalayıblar. İşçi Qrupunun ikinci iclasının Azərbaycanda keçirilməsi qərara alınıb.

Cooperation in the field of energy with Azerbaijan was discussed in Hungary
The first session of the Working Group between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Hungary on Energy was held in Budapest, the capital of Hungary.
Speaking at the meeting Zaur Mammadov - Head of the Working Group by Azerbaijan and Head of Staff of the Ministry of Energy shared his views on the current status and perspectives of energy cooperation between Azerbaijan and Hungary. It was said that Working Group on energy would contribute to the further expansion of this cooperation. Zaur Mammadov noted the importance of studying Hungary's experience on geothermal energy and holding joint events.
Pal Sagvari - Head of the Working Group by Hungary and ambassador-at-large for energy security on special tasks welcomed the successful impementation of the Sothern Gas Corridor project and Azerbaijan`s leading role in it. Pal Sagvari also expressed Hungary`s interest in the development of cooperation with Azerbaijan.
The importance of organizing events between two countries, of exchange of mutual experience and conducting investment cooperation in the field of energy, of the expansion of cooperation in the areas of marketing and trading, including supplies of crude oil and oil products was highlighted at the meeting. It was agreed to implement joint activities on exploring the opportunities of the cooperation in the field of renewable energy sources and energy efficiency, as well as in the sphere of transportation and distribution of natural gas in future between Azerbaijan and Hungary. The sides expressed their support to the development of a strategic partnership between SOCAR and MOL.
A Protocol was signed on the outcomes of the first session of Working Group on energy. The Protocol was signed by the Heads of Woking Group, Zaur Mammadov and Pal Sagvari. It was decided to hold the second session of the Working Group in Azerbaijan.