Londonda biznes tərəfdaşlığına həsr olunmuş tədbirlər keçirilib
Londonda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 5-ci iclası çərçivəsində ölkələrin ticari-iqtisadi prioritetlərə nail olmasında biznes dairələrinin rolu mövzusunda tədbir keçirilib.
Hər iki ölkənin biznes nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədrləri-Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Birləşmiş Krallığın ixracat naziri Mike Freer biznes imkanları və Azərbaycan-Britaniya Ticarət Palatasının iqtisadi tərəfdaşlığı dəstəkləyən fəaliyyəti ilə bağlı çıxış ediblər.
Nazir Pərviz Şahbazov çıxışında Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasında uzun illər ərzində əldə edilmiş nailiyyətlərə və qarşılıqlı etimada əsaslanan iqtisadi tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün imkanları ölkəmizin müasir inkişaf kursu və beynəlxalq qiymətləndirmələr kontekstində diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi müstəqil strateji kurs, regionun mənzərəsini dəyişən siyasəti və “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun inkişaf strategiyası ölkəmizin davamlı inkişafına yol açır: “Bu inkişaf kursunda əsas diqqət islahatlara, yalnız enerji sahəsinin deyil, bütövlükdə iqtisadiyyatın diversifikasiyasına yönəlib. Bütün bunlar artıq öz bəhrəsini verir. Belə ki, BMT-nin "Dayanıqlı inkişaf-2022" hesabatında Azərbaycan mümkün 100 baldan 73,5 bal toplayaraq 163 ölkə arasında 50-ci pillədə qərarlaşıb. Cənubi Qafqazın iqtisadi və nəqliyyat mərkəzinə çevrilən Azərbaycanın coğrafi mövqeyi və əlverişli biznes mühiti ölkəmizə xarici investisiyaların cəlb olunmasına töhfə verir.”
Nazir xarici investorların artan marağına nümunə kimi gələn il istismara veriləcək 500 milyon dollardan çox investisiya dəyəri olan 470 MVt gücündə külək və günəş elektrik enerjisi stansiyaları, həmçinin “Masdar” şirkəti ilə əməkdaşlığa başlanmış quruda 1 QVt gücündə günəş və 1 QVt gücündə külək enerjisi, dənizdə 2 QVt gücündə inteqrasiya edilmiş külək və “yaşıl” hidrogen layihələrindən bəhs edib. Bu layihələrin ölkəmizin mövcud ümumi istehsal güclərinin, təxminən, yarısına bərabər olduğu vurğulanıb:
“Bu layihələr vasitəsilə ölkəmizə milyardlarla “yaşıl” xarici investisiya cəlb ediləcək ki, bu da Azərbaycanın sərmayələrə dəyər verən və onları qoruyan etibarlı tərəfdaş roluna olan inamdan xəbər verir. İndi biz bərpaolunan enerji sahəsində birbaşa xarici investisiyaları görürük. bp şirkəti ilə “yaşıl” enerji sahəsində əməkdaşlıq etməkdən məmnunuq. Britaniya şirkətlərinin “yaşıl enerji zonası” elan edilmiş azad edilmiş ərazilərdə şəhərsalma, infrastrukturun inkişaf etdirilməsi, bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsində, həmçinin Xəzər dənizində külək enerjisindən istifadə edilməsində, dekarbonizasiya məsələlərində iştirakı üçün böyük potensial var.”
İnvestisiyalar üçün əlverişli məkanlardan biri kimi Ələt Azad İqtisadi Zonasının üstünlükləri də diqqətə çatdırılıb. Həmçinin Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətə başlaması ilə yeni əməkdaşlıqlar üçün əlavə imkanların yarancağı qeyd edilib. Bildirilib ki, investorlar üçün zəruri olan əsas şərtlər-təhlükəsizlik, sabitlik, sərmayələrə zəmanət və etibarlılıqdır. Bütün bu amillərin Azərbaycanda mövcudluğu Britaniya şirkətlərinin də yeni tərəfdaşlıqlar quruması üçün yetərli faktorlardır.
İclas çərçivəsində “Azərbaycanda biznes fəaliyyəti” mövzusunda panel müzakirələr, eləcə də enerji keçidi, texnologiya, infrastruktur, səhiyyə və kənd təsərrüfatı sahələri üzrə dəyirmi masalar təşkil olunub. Həmçinin Ələt Azad İqtisadi Zonası və Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) də təmsil olunmaqla azad iqtisadi zona və investisiya imkanlarına həsr olunmuş sərgi keçirilib.

Events dedicated to business partnership was held in London
In London, within the 5th meeting of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the government of the Republic of Azerbaijan and the government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, an event was held on the role of business circles in achieving trade and economic priorities of the countries.
At the event attended by the business representatives of both countries, the co-chairs of the Intergovernmental Commission - Parviz Shahbazov, Azerbaijani Minister of Energy and Mike Freer, the Minister for Exports spoke about business opportunities and the activities of the Azerbaijani-British Chamber of Commerce to support economic partnership.
Minister Parviz Shahbazov noted in his speech the opportunities for the expansion of economic partnership between Azerbaijan and the United Kingdom based on long-term achievements and mutual trust in the context of our country's modern development course and international assessments. It was noted that the independent strategic course implemented by the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, the policy changing the landscape of the region and the development strategy in accordance with Azerbaijan 2030: National priorities for socio-economic development opens the way for the sustainable development of our country: “The main focus of this development course is on reforms, diversification not only of the energy sector, but of the economy as a whole. All this is already bearing fruit. Thus, in the UN Sustainable Development Report 2022, Azerbaijan scored 73.5 out of 100 possible points, and ranked 50th among 163 countries. The geographical position and favorable business environment of Azerbaijan, which has become the economic and transport center of the South Caucasus, contribute to the attraction of foreign investment to our country.”
As an example of the growing interest of foreign investors, the Minister spoke about 500 MW wind and solar power plants with an investment value of more than 470 million USD, as well as 1 GW onshore solar and 1 GW onshore wind energy, 2 GW integrated offshore wind and green hydrogen projects, on which the cooperation began with Masdar. It was emphasized that these projects are equivalent to about half of the total production capacity of our country:
“Through these projects, billions of green foreign investments will be attracted to our country, which testifies to Azerbaijan's confidence in the role of a reliable partner who values investments and protects them. Now we are seeing foreign direct investment in the renewable energy sector. We are pleased to cooperate with bp in the field of green energy. There is great potential for British companies to participate in urban development, infrastructure development, implementation of renewable energy projects, as well as in the use of offshore wind energy in the Caspian Sea and decarbonization in the liberated areas declared as the green energy zone.”
The advantages of the Alat Free Economic Zone have also been highlighted as one of the favorable areas for investment. It was also noted that with the openning of the Zangazur corridor will create additional opportunities for new cooperation. It was noted that the main conditions necessary for investors are security, stability, guarantee and reliability of investments. The existence of all these factors in Azerbaijan is also sufficient for British companies to establish new partnerships.
Within the meeting, panel discussions on business activities in Azerbaijan, as well as round tables on energy transition, technology, infrastructure, health and agriculture were organized. As well as, the exhibition dedicated to free economic zone and investment opportunities was held with the participation of the Alat Free Economic Zone and the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO).