Kommunal xidmətlərin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsinin icra vəziyyəti müzakirə edilib
“Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik və istilik enerjisi, su və qaz) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsinin Tədbirlər Planının icrası ilə bağlı cari ilin yekunu üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası keçirilib. İşçi qrupunun sədri, Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev strateji yol xəritəsində ilin sonunadək tamamlanması nəzərdə tutulan tədbirlərin vaxtında və keyfiyyətlə həyata keçirilməsinin qarşıda duran əsas vəzifə olduğunu bildirib və hesabatların yekun qiymətləndirmələr nəzərə alınmaqla yeni qaydalara uyğun hazırlanaraq təqdim edilməsinin vacibliyini qeyd edib.
İclasda 2019-cu il ərzində strateji yol xəritəsinin Tədbirlər Planının bütün bəndləri üzrə görülən işlər diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, kommunal xidmətlər sektorunda təkmil normativ hüquqi bazanın yaradılması istiqamətində “Elektroenergetika haqqında”, “Qaz təchizatı haqqında”, “Su təchizatı və tullantı suları haqqında” yeni qanun layihələri, istilik enerjisindən istifadə qaydaları hazırlanıb və razılaşdırılma mərhələsindədir. Elektrik stansiyalarının istismar müddətinin və istehsal güclərinin artırılması ilə bağlı Reablitasiya Proqramı hazırlanıb və əlavə istehsal güclərinin yaradılması təmin edilib. Bundan əlavə, elektrik enerjisi verilişinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində də müvafiq işlər aparılıb, itkilərin azaldılması üçün yeni sayğaclar quraşdırılıb, “Elektrik enerjisinin əsas keyfiyyət göstəricilərinə nəzarət və elektrik enerjisinin keyfiyyət göstəricilərini təhrif edən mənbənin (mənbəyə istiqamətin) təyin edilməsi” metodikası hazırlanıb.
İclasda elektrik enerjisi istehlakçılarının sərfiyyat proqnozlarının nəzərdən keçirilməsi, istilik təchizatı üzrə tariflərin təkmilləşdirilməsi, enerji təchizatında modernləşdirmə işləri üçün baş planın hazırlanması və digər məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
İclasda İqtisadiyyat, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirlikləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, SOCAR, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azəristiliktəchizat” ASC, “Azərsu” ASC və digər qurumların nümayəndələri iştirak edib.

The Status of Implementation of the Strategic Road Map on Development of Utilities was discussed
The next meeting of the Working Group on the implementation of the Strategic Road Map Action Plan on Development of Utilities (electricity and thermal energy, water and gas) in the Republic of Azerbaijan on the summary of current year was held. Underlining the necessity of drawing up and presenting the reports in accordance with the new rules by taking the final assessments into account, Samir Valiyev, the chairman of the working group and deputy Minister of Energy stated that the timely and high-quality implementation of the activities specified in the strategic road map, which are expected to be finished by the end of the year is the priority.
The meeting focused on the activities implemented on all articles of the Strategic Road Map Action Plan for 2019. It was noted that new draft laws "On Power Engineering", "On Gas Supply", "Water Supply and Waste Water", rules for the use of thermal energy were developed and are in the process of approval to create an advance regulatory framework in the utilities sector. A Rehabilitation Program has been developed to increase the lifetime of power plants and increase production capacity, and the creation of additional production facilities. Furthermore, the relevant actions were taken to increase the quality of power supply, new counters were installed to reduce the losses and Guidance for the identification of the source (direction to source) that misinterpret the quality indicators of the electricity and for the supervision of the key quality indicators of the electricity was developed.
At the meeting, discussions were held on the review of electricity consumption forecasts, the improvement of tariffs for heat supply, the development of a master plan for modernization of energy supply and other issues.
The representatives of the Ministry of Economy, the Ministry of Labor and Social Protection, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, SOCAR, "Azerenergy" OJSC, "Azerishig" OJSC, "Azeristiliktechizat” , "Azersu" OJSC and other organizatiions attended at the meeting.