“Kommunal xidmətlərə (elektrik təchizatı şəbəkəsinə) qoşulma” indikatoru üzrə Yol Xəritəsinin təqdimatı keçirilib
Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Kommunal xidmətlərə (elektrik təchizatı şəbəkəsinə - ETŞ) qoşulma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsinin təqdimatı keçirilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində təşkil edilmiş tədbirdə çıxış edən Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupun rəhbəri, Azərbaycan Respublikası energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev ETŞ-yə qoşulma sahəsində görülən tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, İşçi Qrupunun üzvlərinin iştirakı ilə hazırlanmış və layihəyə cəlb edilmiş məsləhətçi şirkət tərəfindən təkmilləşdirilmiş Diaqnostika Matrisası əsasında tərtib edilən “Kommunal xidmətlərə (ETŞ-yə) qoşulma” indikatoru ilə bağlı müvafiq Yol Xəritəsi Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiya tərəfindən təsdiq edilib.
Tədbirdə məlumat verilib ki, Yol Xəritəsində kommunal xidmət qaydalarının keyfiyyəti, kommunal xidmət göstəriciləri və xidmətlərin şəffaflığı, kommunal sahədə xidmətlərin həyata keçirilməsinin səmərəliliyi, maarifləndirmə və təbliğat işlərinin aparılması istiqamətlərində 4 alt indikator, 5 komponent və 10 alt komponent üzrə 21 tədbir öz əksini tapıb. Bu tədbirlər əsasən elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma üzrə normativ hüquqi baza, kommunal xidmətlərin təhlükəsizliyi və təchizatın keyfiyyəti, tariflər və digər istiqamətləri əhatə edir.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev Dünya Bankının “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsi barədə çıxış edib, təsdiq edilmiş Yol Xəritəsinin əhəmiyyəti və müvafiq sahəyə verəcəyi töhfələr barədə fikirlərini bölüşüb. “Azərişıq” ASC-nin sədr müavini Ramil Yusifov sənəddə nəzərdə tutulan tədbirlərin elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma sahəsində xidmətin keyfiyyətinə müsbət təsirini vurğulayıb.
Energetika Nazirliyinin şöbə müdiri Rauf Qurbanov Yol Xəritəsində Energetika Nazirliyi və nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər və qarşıda duran vəzifələr barədə təqdimatla çıxış edib.
“Azərişıq” ASC sədrinin müşaviri Fərruh Heybətov Yol Xəritəsində qurumun məsul olduğu tədbirlərin icrası ilə bağlı görüləcək işləri təqdimat şəklində diqqətə çatdırıb. Bu işlərin elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulmanın düzgün və səmərəli təşkilinə təsiri qeyd edilib, kommunal xidmətlərə qoşulma üzrə dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması və onlayn müraciət imkanlarının artırılması barədə məlumat verilib.
Sonra iclas iştirakçıları tərəfindən yeni Yol Xəritəsi üzrə qarşıda duran vəzifələrə dair müzakirələr aparılıb, səsləndirilmiş rəy və təkliflərin tədbirlərin icrası zamanı nəzərə alınması məqsədəuyğun hesab edilib.
İclasda Energetika Nazirliyi, nazirliyin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, nazirlik yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində olan “İnnovasiyalar Mərkəzi” MMC, “Azərişıq” ASC və “Azərenerji” ASC-nin, Energetika Nazirliyi yanında ictimai şuranın, eləcə də dövlət və özəl şirkətlərinin nümayəndələri, media təmsilçiləri iştirak ediblər.

A presentation of the Road Map was held on the indicator Connection to utilities (power supply network)
The presentation of the road map for 2022-2023 on the implementation of improvements in the relevant field related to the indicator Connection to utilities (power supply network) of the World Bank Group's Favorable Business Environment project was held.
Speaking at the event organized at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, Head of the Connection to Power Supply Networks Working Group of the Commission for Business Environment and International Ratings Samir Valiyev informed about the measures taken in the field of connection to Power Supply Networks. It was noted that the relevant Road Map, regarding the Connection to Utilities indicator, developed with the participation of the members of the Working Group, and compiled on the basis of the improved diagnostic Matrix by the consulting company involved in the project was approved by the Commission for Business Environment and International Rankings.
It was reported at the event that 21 measures were reflected in 4 sub-indicators, 5 components and 10 sub-components in the directions of the quality of utility service rules, utility service indicators and transparency of services, efficiency of implementation of services in the utility sector, awareness and promotion activities. These measures mainly cover the normative legal framework for connecting to power supply networks, the safety of utilitis and the quality of supply, tariffs and other directions.
Head of the Secretariat of the Commission, Head of the Unit of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Vusal Shikhaliyev made a speech on the Favorable Business Environment project of the World Bank and shared his views on the importance of the approved road map and its contribution to the relevant field. Deputy chairman of Azerishig OJSC Ramil Yusifov emphasized the positive impact of the measures envisaged in the document on the quality of service in the field of connection to the power supply network.
Head of Department of the Ministry of energy Rauf Gurbanov made a presentation on the measures and the upcoming tasks envisaged in the road map for the Ministry of Energy and Energy Regulatory Agency under the Ministry.
Advisor to the Chairman of Azerishig OJSC Farruh Heybatov brought to the attention the work to be done on the road map in the form of a presentation on the implementation of the measures that the organization is responsible for. It was noted the impact of these activities on the correct and efficient organization of connection to power supply networks, and information was given on the electronification of public services for connecting to utilities and increasing online application possibilities.
Then, the meeting participants discussed the upcoming tasks on the New Road Map, and it was considered expedient to take into account the opinions and suggestions during the implementation of the events.
The representatives of the Ministry of Energy, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency under the Ministry, the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry, the Ministry of Economy, the Small and Medium Business (SMB) Development Agency, "Innovations Center" LLC under the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerishig OJSC and Azerenergy OJSC, members of the public council under the Ministry of Energy, as well as state and private companies, media representatives participated at the meeting.