Kiyevdə investisiya və enerji məsələləri müzakirə edilib
Yanvarın 30-da Kiyevdə “Ukrayna-Azərbaycan” dəyirmi masası və “Energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Ukrayna İşçi Qrupu”nun növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan nümayəndə heyəti əvvəlcə Kiyevdə ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət ediblər.
Sonra hər iki ölkənin müxtəlif sahələr üzrə ixtisaslaşmış 20 şirkətinin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib. Dəyirmi masada çıxışında Energetika naziri, komissiyanın həmsədri Pərviz Şahbazov ötən ilin dekabrında Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin ölkəmizə səfərinin və 200-ə yaxın şirkətin iştirakı ilə keçirilmiş biznes forumun iqtisadi əlaqələrimizin inkişafı və şirkətlərin qarşılıqlı investisiya layihələrində iştirakı üçün təkan verdiyini qeyd edib.
“Azərbaycan və Ukrayna arasında dostluğa əsaslanan siyasi münasibətlərin hazırkı səviyyəsi iqtisadi əlaqələrin uğurlu inkişafı üçün də təməl yaradır. Ukrayna indiyə kimi Azərbaycan iqtisadiyyatına 25,4 milyon ABŞ dolları, Azərbaycan isə Ukrayna iqtisadiyyatına 1,1 milyard ABŞ dolları həcmində investisiya yatırıb. Bugünkü toplantı bu göstəricilərin daha da artırılmasına töhfə verəcək”.
Ukraynanın İnfrastruktur naziri, komissiyanın həmsədri Vladislav Krikli də Azərbaycan ilə Ukrayna arasında siyasi və iqtisadi sahələrdə dinamik əməkdaşlığın davam etdiyini söyləyib. O bildirib ki, hər iki ölkə enerji, sənaye, kənd təsərrüfatı sahələrində birgə layihələrin reallaşmasında maraqlıdır: “Azərbaycan nümayəndə heyəti Kiyev şəhərindən öncə Odessada olub və orada neft emalı zavoduna baxış keçirilib. Düşünürəm ki, Azərbaycan neft və qaz məhsullarının Ukrayna üzərindən daşınması üçün alternativ yollardan istifadə edə bilər. Azərbaycan şirkətləri yol infrastrukturunun qurulmasında böyük təcrübəyə malikdir. Ona görə də Azərbaycan şirkətlərini Ukrayna yollarının yenidən qurulmasında iştirak etməyə çağırıram”.
Tədbirdə ölkəmizdə biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması üçün Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən çoxşaxəli islahatlar kursu barədə məlumatlar verilib. Ukraynada investisiyayönümlü əməkdaşlıq təklifləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sonra hər iki ölkənin energetika nazirləri Pərviz Şahbazov və Aleksey Orjelin iştirakı ilə “Energetika sahəsində əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Ukrayna İşçi Qrupu”nun növbəti iclası keçirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanın qlobal enerji təhlükəsizliyinin təminatında müasir rolu və Azərbaycan-Ukrayna enerji əməkdaşlığının inkişafı ilə əlaqədar yeni imkanlar barədə fikirlərini bölüşüb. Bildirilib ki, son 3 ildə Ukraynaya 1,9 milyon tondan çox Azərbaycan nefti nəql olunub. Eyni zamanda bu müddət ərzində “SOCAR Trading SA” şirkəti tərəfindən Ukrayna istiqamətində müxtəlif mənşəli xam neft və neft-qaz məhsulları təchiz edilib. “SOCAR Energy Ukraine” şirkətinin 300 milyon ABŞ dollarından çox investisiya yatırması və şirkətin geniş fəaliyyəti müsbət məqamlar kimi qeyd olunub. “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Ukraynanın Energetika və Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun imzalanmasının enerji əməkdaşlığının gələcək inkişafına müsbət təsir edəcəyi vurğulanıb.
Ukraynanın Energetika və Ətraf Mühitin Mühafizəsi naziri Aleksey Orjel isə Azərbaycanla enerji sahəsində əməkdaşlıq üçün potensial istiqamətlərdən bəhs edib. Aleksey Orjel bildirib ki, Ukrayna tərəfi Azərbaycan şirkətlərinin enerji sahəsinə investisiya qoyuluşunda maraqlıdır. Azərbaycanın neft-qaz məhsulları da Ukrayna vasitəsilə Avropa bazarlarına çıxarıla bilər.
İclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb və İşçi Qrupunun növbəti iclasının 2021-ci ildə Bakıda keçirilməsinə qərar verilib.

Investment and energy issues were discussed in Kiev
On January 30, “Ukraine - Azerbaijan” round table and the next meeting of the “Azerbaijan-Ukraine Working Group on Energy Cooperation” were held in Kiev.
The Azerbaijani delegation first visited the monument erected to National Leader Heydar Aliyev in Kiev.
Then a round table was held with the participation of 20 companies from both countries specializing in different fields. Speaking at the round table, Parviz Shahbazov, the Minister of Energy and co-chair of the comission said that the visit of Ukrainian President Volodymyr Zelensky in December last year and a business forum with the participation of almost 200 companies contributed to the development of economic relations and participation of companies in mutual investment projects.
“The current level of political relations based on friendship between Azerbaijan and Ukraine is also the basis for the successful development of economic relations. Ukraine has already invested 25.4 million USD in the Azerbaijani economy, and Azerbaijan has invested 1.1 billion USD in the Ukrainian economy. Today's meeting will contribute to further growth of these indicators”.
Vladislav Krykliy, the Minister of Infrastructure of Ukraine and the co-chair of the comission, dynamic cooperation between Azerbaijan and Ukraine in political and economic fields is continuing. He said that both countries are interested in joint projects on energy, industry and agriculture: “The Azerbaijani delegation visited Odessa and the oil refinery there just before Kiev. I think Azerbaijan can use alternative ways to transport oil and gas products through Ukraine. Azerbaijani companies have extensive experience in building road infrastructure. Therefore, I invite Azerbaijani companies to participate in the reconstruction of Ukrainian roads”.
Information on the course of multilateral reforms under the leadership of the President of Azerbaijan to improve the business environment in the country was given at the event. Proposals for investment cooperation were discussed in Ukraine.
Then the next meeting of the “Azerbaijan-Ukraine Working Group on Energy Cooperation” was held with the participation of energy ministers of both countries, Parviz Shahbazov and Oleksiy Orzhel. The Minister of Energy Parviz Shahbazov shared his thoughts on the modern role of Azerbaijan in ensuring global energy security and new opportunities for the development of energy cooperation between Azerbaijan and Ukraine. It was noted that over 1.9 million tons of Azerbaijani oil was transported to Ukraine over the past three years. At the same time, during this period “SOCAR Trading SA” company supplied crude oil and oil and gas products from various origins to Ukraine. Investment of more than 300 million USD by “SOCAR Energy Ukraine” company and the extensive activities of the company were mentioned as positive points. It has been stressed that signing “Memorandum of Understanding between Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Energy and Environmental Protection of Ukraine” will positively effect future improvement of energy cooperation.
The Minister of Energy and Environmental Protection of Ukraine Oleksiy Orzhel spoke about potential directions for cooperation with Azerbaijan in the field of energy. Oleksiy Orzhel said that Ukraine is interested in investing in Azerbaijani energy companies. Azerbaijani oil and gas products can also be supplied to European markets through Ukraine.
Protocol on the outcomes of the meeting has been signed and it has been decided next meeting of the Working Group will be held in Baku in 2021.