İyul ayında ölkədə elektrik enerjisi istehsalı artıb
2021-ci ilin yanvar-iyul ayları üzrə elektrik enerjisinə dair operativ məlumatlara əsasən, iyul ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2639,03 mln. kVt·st, ixracı 153,5 mln. kVt·st, idxalı 11,2 mln. kVt·st olub. 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə iyul ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 244,2 mln. kVt·st, ixrac 46,0 mln. kVt·st artıb, idxal isə 1,5 mln. kVt·st azalıb.
Cari ilin 7 ayı ərzində isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 498,5 mln. kVt·st artaraq 15845,0 mln kVt·st olub.
Hesabat dövründə ötən ilin 7 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 395,9 mln. kVt·st artaraq 14754,8 mln kVt·st, SES-lərdə 102,9 mln. kVt·st artaraq 877,4 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 0,3 mln. kVt·st azalaraq 212,8 mln. kVt·st olub. Külək elektrik stansiyalarında 55,4 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 32,2 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda 125,2 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Yanvar-iyul aylarında elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 14227,5 mln. kV·ts (İES-lərdə 13463,6 mln. kVt·st, SES-lərdə 763,9 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 263,9 mln. kV·st (İES-lərdə 131,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 103,2 mln. kVt·st, GES-də 29,5 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 41,04 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə 1312,56 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin ixracı 822,4 mln. kVt·st olmaqla, 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 94,2 mln. kVt·st artıb. İrana 152,3 mln. kVt·st, Türkiyəyə 109,1 mln. kVt·st, Rusiyaya 56,1 mln. kVt·st, Gürcüstana isə 504,9 mln. kVt·st elektrik enerjisi ixrac edilib.
Bu dövrdə elektrik enerjisinin idxalı 100,1 mln. kVt·st olmaqla, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 15,9 mln. kVt·st artıb. İrandan 19,6 mln. kVt·st, Rusiyadan 55,8 mln. kVt·st, Gürcüstandan isə 24,7 mln. kVt·st elektrik enerjisi idxal edilib.

Electricity production in the country increased in July
According to operational data on electricity over January-July 2021, electricity production in Azerbaijan amounted to 2639.03 million kWh, exports - 153.5 million kWh, and imports - 11.2 million kWh in July. In comparison with the same period in 2020, electricity production in July increased by 244.2 million kWh, exports by 246.0 million kWh while imports decreased by 1.5 million kWh.
During seven months of the current year, electricity production in the country increased by 498.5 million kWh in comparison with the same period last year and amounted to 15845.0 million kWh.
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 395.9 mln kWh reaching to 14754.8 mln kWh, at HPPs increased by 102.9 mln kWh reaching to 877.4 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) decreased by 0.3 mln kWh reaching to 212.8 mln kWh in comparison with same period last year. 55.4 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 32.2 mln kWh at SPPs, and 125.2 mln kWh at the Solid Household Waste Incineration Plant.
In January-July electricity generation made up 14227.5 million kWh on "Azerenergy" OJSC (13463.6 million kWh at TPPs, 763.9 mln kWh at HPPs), 263.9 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (131.2 mln kWh at TPPs, 103.2 mln kWh at HPPs, 29.5 mln kWh at SPP), 41.04 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 1312.56 million kWh on Independent PPs.
Electricity exports increased by 94.2 mln kWh compared to the same period 2020, amounting to 822.4 mln kWh. 152.3 mln kWh electricity was exported to Iran, 109.1 mln kWh to Turkey, 56.1 mln kWh to Russia, 504.9 mln kWh to Georgia.
During this period, electricity imports increased by 15.9 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 100.1 mln kWh. 19.6 mln kWh was imported from Iran, 55.8 mln kWh from Russia, 24.7 mln kWh electricity from Georgia.