Energetika Nazirliyində İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çiriellinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
İtaliyalı nazir müavinini Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri təyin edilməsi münasibəti ilə təbrik edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Azərbaycan və İtaliya arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Neft və təbii qaz sahəsində mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən danışılıb, Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialı, stateji hədəfləri, reallaşdırılan layihələr və gələcək planlar haqqında məlumat verilib, “yaşıl enerji” və enerji səmərəliliyi sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün perspektivlərin olduğu qeyd edilib.
Qarşılıqlı maraq kəsb edən bir sıra məsələlərin müzakirə edildiyi görüşdə, həmçinin, Hökumətlərarası Komissiyanın Bakıda keçiriləcək növbəti iclasına hazırlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Meeting with Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy
A meeting was held with a delegation led by Edmondo Cirielli, Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Italy Edmondo Chirielli at the Ministry of Energy.
Congratulating the Italian Deputy Minister on his appointment as co-chairman of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Italy, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev stressed the successful development of cooperation between Azerbaijan and Italy in the field of energy. They spoke about the existing cooperation in the field of oil and natural gas, informed about Azerbaijan's renewable energy potential, state goals, realized projects and future plans, and noted that there are prospects for expanding cooperation in the fields of green energy and energy efficiency.
The meeting discussed a number of issues of mutual interest, as well as issues of preparation for the next meeting of the Intergovernmental Commission to be held in Baku.