İtaliya şirkəti ilə energetika sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov İtaliyanın “Ansaldo Energia” şirkətinin baş icraçı direktoru Guiseppe Marinonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Görüşdə şirkətlə energetika sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və gələcək perspektivləri müzakirə edilib.
Nazir Azərbaycanda enerji keçidi istiqamətində görülən işlər, “yaşıl enerji” layihələri və “yaşıl elektrik” ixracı planları haqqında danışıb. Ölkəmizdə təbii qazın elektrik enerjisi istehsalı ilə enerji resurslarının şaxələndirilməsi istiqamətində vacib rolunu qoruduğu bildirilib. Qeyd edilən bütün sahələrdə özəl şirkətlərlə əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərdən olduğu vurğulanıb.
Baş icraçı direktor Cuzeppe Marino isə şirkətin fəaliyyəti, başa çatdırılmış qlobal layihələri və son illərdə əldə edilmiş uğurları haqında məlumat verib, ənənəvi elektrik stansiyaların qurğu və avadanlıqlarının təbii qazla yanaşı hidrogen istifadəsi üzrə modifikasiyası istiqamətində nailiyyətləri barəsində danışıb.

Cooperation issues on energy were discussed with the Italian company
Energy Minister Parviz Shahbazov received a delegation led by Giuseppe Marino, CEO of Ansaldo Energia. At the meeting, the current status and opportunities for energy cooperation within the organization were discussed.
The Minister spoke about the work done on energy transition in Azerbaijan, green energy projects and green electricity export plans. It was noted that natural gas in our country maintains an important role in the diversification of energy resources through the production of electricity. It was emphasized that cooperation with private companies in all areas is one of the priorities.
Giuseppe Marino, CEO of Ansaldo Energia spoke about the company's activities, completed global projects and achievements in recent years, and spoke about the achievements of traditional power plants in the field of modification of plants and devices for the use of natural gas as well as hydrogen.