İstanbulda Azərbaycan-Türkiyə II Enerji Forumu keçirilib
İstanbulda Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməzin rəhbərliyi ilə Azərbaycan-Türkiyə II Enerji Forumu keçirilib.
Forumdan əvvəl hər iki ölkənin enerji nazirləri arasında ikitərəfli görüş olub. Görüşdə Enerji Forumu formatında əməkdaşlıq prioritetləri üzrə İşçi qruplarının fəaliyyəti nəzərdən keçirilib. Karbohidrogen, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, elektrik enerjisi bazarı və tənzimləmə məsələləri üzrə 4 İşçi qrupunun oktyabrın 5-də keçirilmiş görüşlərinin nəticələri barədə müzakirələr aparılıb. Həmçinin təbii qaz və elektrik enerjisinin tədarükü, eləcə də tranziti ilə bağlı tərəfdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi müzakirə edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov iclasda çıxışında Forumun Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqlik münasibətlərində enerji əməkdaşlığının gücləndirilməsinə və qlobal çağırışlara uyğun inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb. Nazir güclü Azərbaycan-Türkiyə enerji birliyinin tarixi zərurət, regional və Avropa miqyasında təhlükəsiz, dayanıqlı enerji təchizatının qarantı olduğunu söyləyib. Bildirilib ki, xüsusilə, enerji böhranı şəraitində TANAP və TAP təchizatda etibarlılıq rəmzinə çevrildi. Azərbaycan və Türkiyə enerji təhlükəsizliyinin davamlı təminatında strateji maraq kəsb edən ölkələr oldular: "Mürəkkəb geosiyasi və enerji böhranı reallıqlarında Azərbaycan və Türkiyənin getdikcə artan belə geostrateji rolu dövlət başçıları- cənab İlham Əliyevlə cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın bir-birinə sarsılmaz inam və güvənlə yürütdükləri siyasətin, onların timsalında Azərbaycan və Türkiyənin birləşmiş gücünün təcəssümüdür".
TANAP-ın Türkiyə üçün hazırkı və dəhlizin genişləndirilməsi ilə artacaq əhəmiyyətindən də bəhs edilib. 2018-ci ilin iyul ayından bu ilin oktyabrınadək Türkiyənin TANAP-la 18 milyard kubmetr təbii qazla təchiz edildiyi, 2022-ci ilin 9 ayında bu ölkəyə tədarük olunmuş 6.1 milyard kubmetr qazın 4.2 milyard kubmetrinin məhz bu boru kəməri ilə nəql edildiyi diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, 2023-cü ilə Azərbaycandan Türkiyəyə qaz ixracı 9.3 milyard kubmetrə çatacaq. Nazir, həmçinin deyib ki, Azərbaycandan elektrik enerjisi Zəngəzur dəhlizi vasitəsilə həm Türkiyəyə ixrac edilə, həm də Avropaya ötürülə bilər. Bununla, neft, təbii qazdan sonra elektrik enerjisi ilə də Azərbaycan və Türkiyə enerji təhlükəsizliyinin təminatında mövqelərini daha da möhkəmləndirmiş olacaqlar.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz deyib: "Hər mərhələsində dəstəyimizi güclü şəkildə göstərdiyimiz Vətən Müharibəsi ilə işğaldan azad edilən ərazilərdə “Yaşıl Enerji” Konsepsiyasının həyata keçirilməsində həm dövlət, həm də özəl sektor olaraq hər zaman Azərbaycanın yanında olmağa davam edəcəyik. Yaxın zamanda enerji sektorumuzdakı iş birliyini daha da irəliyə aparacaq hökumətlərarası anlaşmaya imza atmağı planlaşdırırıq”.
Qeyd olunub ki, Türkiyə bərpa olunan enerjinin inkişafına, enerji səmərəliliyinə, elektrik enerjisi bazarının liberallaşdırılması və tənzimləməyə dair zəngin təcrübəsini Azərbaycanla bölüşür və bu da ölkələrimizin enerji transformasiya prosesində birgə addımlarına dəstək verir.
Forumda, həmçinin SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf, “Azərenerji” ASC-nin sədr müavini Vüqar Şahmuradov, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, AZPROMO-nun departament direktoru Tural Hacılı, BOTAŞ-ın baş direktoru Burhan Özcan, TPAO-nun baş direktoru Melih Han Bilgin, TEİAŞ-ın baş direktoru Orhan Kaldırım, EÜAŞ-ın baş direktoru İzzet Alagöz, Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Şurasının sədri Nail Olpak və digər qurumların təmsilçilərinin çıxışları dinlənilib.

2nd Azerbaijan-Türkiye Energy Forum was held in Istanbul
Istanbul hosted the 2nd Azerbaijan-Türkiye Energy Forum, co-chaired by the Energy Minister Parviz Shahbazov and the Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Fatih Donmez.
The forum was preceded by a bilateral meeting between the Energy Ministers of both countries. The meeting reviewed the activities of working groups on cooperation priorities in the format of the Energy Forum. Discussions were held on the results of the meetings of 4 working groups on hydrocarbon, renewable energy, energy efficiency, electricity market and regulatory issues on 5 October. The strengthening of partnerships related to the supply and transit of natural gas and electricity was also discussed.
In his speech at the meeting, Energy Minister Parviz Shahbazov emphasized that the forum serves to strengthen energy cooperation in Azerbaijan-Türkiye allied relations and develop it in line with global challenges. The Minister said that the strong Azerbaijan-Türkiye Energy Union is a historical necessity and a guarantor of safe and sustainable energy supply on a regional and European scale. It was noted that, in particular, in the conditions of the energy crisis, TANAP and TAP have become symbols of reliability in supply. Azerbaijan and Türkiye have become countries of strategic interest in sustainable energy security: "Such an ever-increasing geostrategic role of Azerbaijan and Türkiye in the realities of a complex geopolitical and energy crisis is the embodiment of the policy pursued by the Heads of State - Mr. Ilham Aliyev and Mr. Recep Tayyip Erdogan with unshakable trust and confidence in each other, as well as the united power of Azerbaijan and Türkiye in their example."
The importance of TANAP for Türkiye, which will increase with the expansion of the corridor, was also mentioned. It was noted that from July 2018 to October this year, TANAP supplied 18 bcm of natural gas to Türkiye, and 4.2 bcm out of 6.1 bcm of gas supplied to this country was transported via this pipeline during 9 months of 2022. It was noted that gas exports from Azerbaijan to Türkiye will reach to 9.3 bcm by 2023. The Minister also said that electricity from Azerbaijan can be exported to Türkiye and transmitted to Europe through the Zangazur corridor. Thus, Azerbaijan and Türkiye will further strengthen their positions in ensuring energy security in the field of electricity, following oil and natural gas.
Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye Fatih Donmez said: "We will always continue to be with Azerbaijan in the implementation of the green energy concept in the territories liberated from occupation as a result of the Patriotic War, which we strongly supported at each stage. In the near future, we plan to sign an intergovernmental agreement that will further promote cooperation in our energy sector.”
It was noted that Türkiye shares its rich experience in the development of renewable energy, energy efficiency, liberalization and regulation of the electricity market with Azerbaijan, and it supports joint steps of our countries in the process of energy transformation.
President of SOCAR Rovshan Najaf, Deputy Vice President of Azerenergy OJSC Vugar Shahmuradov, Chairman of the Board of Small and Medium Business Development Agency of Azerbaijan (KOBIA) Orkhan Mammadov, Department Director of Export Promotion of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Tural Hajili, BOTAŞ General Manager Burhan Ozcan, Director General of the Turkish Petroleum Corporation (TPAO) Melih Han Bilgin, Chairman of the Board of TEİAŞ Orhan Kaldirim, General Manager of the Electricity Generation Corporation (EÜAŞ) Izzet Alagoz, the President of the Foreign Economic Relations Board (DEİK) of Türkiye Nail Olpak and representatives from other organizations made speeches at the forum.