Energetika naziri, Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri  Pərviz Şahbazovla İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi, Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Manlio Di Stefano arasında videokonfrans formatında görüş keçirilib. Tərəflər Azərbaycan-İtaliya arasında ikitərəfli əməkdaşlığın gündəliyinə daxil olan məsələləri, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında İtaliya şirkətləri ilə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüşdə italiyalı həmsədr bu günlərdə Bakıya səfəri və səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə, eləcə də digər rəsmilərlə keçirdiyi görüşlərdən məmnunluğunu ifadə edib, iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi və energetika sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində məhsuldar danışıqların aparıldığını bildirib.
Görüşdə işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasında dost ölkələrin şirkətləri ilə əməkdaşlığın xüsusi təşviq olunduğu vurğulanıb. Bu baxımdan İtaliya şirkətləri ilə energetika infrastrukturunun bərpası,  şəhərsalma, ərazilərin minalardan təmizləməsi, tarixi abidələrin bərpası, turizm, kənd təsərrüfatı sahələrində layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub.

Cooperation with Italian companies were discussed on the restoration of liberated territories
Minister of Energy, co-chair of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Italy Parviz Shahbazov and the Secretary of State for the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Italy, co-chair of the Intergovernmental Commission Manlio Di Stefano held a meeting in a video conference format. The sides discussed issues on the agenda of bilateral cooperation between Azerbaijan and Italy, as well as cooperation with Italian companies in the restoration of liberated territories.
At the meeting, the Italian co-chair expressed his satisfaction with his recent visit to Baku and meetings with the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, as well as other officials within the visit, and said that effective negotiations were held between the two countries on the development of cooperation in political, economic and energy fields.
At the meeting, it was emphasized that cooperation with companies of friendly nations was particularly encouraged in the restoration of liberated territories. In this regard, Italian companies have discussed the restoration of energy infrastructure, urban development, mine clearance, restoration of historical monuments, implementation of projects in tourism and agricultural areas.