İqtisadiyyat və Energetika nazirliklərinin birgə məlumatı
Azərbaycanın elektroenergetika, o cümlədən bərpa olunan enerji mənbələri sahəsinə xarici və yerli investorların marağı artır.
“Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 may 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə müəyyən edilmiş vəzifələrin mühüm istiqamətlərindən biri elektroenergetika sahəsinə özəl investisiyaların cəlb edilməsi üçün zəruri tədbirlərin görülməsidir.
Energetika Nazirliyi tərəfindən ilkin layihəsi hazırlanmış 2050-ci ilədək dövrü əhatə edən Energetika sektorunun uzunmüddətli inkişaf strategiyası məhz özəl investisiyalara istiqamətlənən inkişaf modelinə əsaslanır.
Azərbaycan bərpa olunan enerji mənbələri ilə zəngin resurslara malik ölkələrdəndir. Günəş və külək enerjisi potensialının səmərəli istifadəsini təmin etmək üçün 2030-cu ilə qədər elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 30%-ə çatdırılması hədəf olaraq müəyyənləşdirilib. Bununla əlaqədar olaraq, 2030-cu ilədək təqribən 1500 MVt həcmində yeni gücün istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. Bu vəzifənin məhz özəl investisiyalar hesabına reallaşdırılması planlaşdırılır.
Beynəlxalq tələblərə cavab verən qanunvericilik bazasının mövcudluğu investorları maraqlandıran başlıca şərtlərdəndir.
Qeyd olunan Sərəncama əsasən, “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” qanun layihəsi hazırlanıb və aidiyyəti qurumlarla razılaşdırılaraq baxılmaq üçün təqdim edilib. Qanunun qəbulundan sonra Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə birlikdə enerji mənbələrindən istifadə sahəsində özəl investisiya hesabına kiçik həcmli layihələrin həyata keçirilməsinə başlanılacaqdır.
Bununla yanaşı, bu sahədə pilot layihələr də həyata keçirilir. Ötən ilin dekabr ayının 29-da Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA POWER” şirkəti ilə 240 MVt gücündə külək elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı müqavilələr imzalanıb. Layihənin həyata keçirilməsinə ümumilikdə 300 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya qoyuluşu, il ərzində 1 milyard kilovat saata yaxın elektrik enerjisinin istehsalı nəzərdə tutulur. Bu layihənin icrası nəticəsində il ərzində 200 milyon kubmetr qaza qənaət ediləcək, habelə ətraf mühitə atılan tullantıların həcmi ildə 400 min tonadək azaldılacaqdır. Layihənin reallaşdırılması həmçinin, müasir istehsal və xidmət sahələrinin yaranmasına, yeni iş yerlərinin açılmasına töhfə verəcəkdir.
2020-ci ilin yanvar ayında Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “Masdar” şirkəti ilə günəş elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı icra müqaviləsi imzalanıb. Hazırda şirkətlə müzakirələr davam edir və mart ayında digər müqavilələrin imzalanması gözlənilir.
Dövlət başçısının tapşırığına əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji zonasının yaradılması məqsədilə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə ilə bağlı da özəl investisiyaların cəlb olunması üçün investorlarla müzakirələr aparılır.
Bunlarla yanaşı, ənənəvi enerji resurslarından elektrik enerjisi istehsalı sahəsinə də özəl investisiyaların cəlb olunması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Müasir yanaşmalara əsaslanan “Elektroenergetika haqqında” qanun layihəsinin qəbul edilməsi bu sahədə rəqabət mühitinin formalaşmasını təmin edəcək.
İnvestisiyaları həm mövcud stansiyaların özəlləşdirilməsi, həm də yeni özəl elektrik stansiyalarının tikintisi yolu ilə cəlb etmək nəzərdə tutulur. Artıq İqtisadiyyat və Energetika nazirlikləri tərəfindən bəzi kiçik güclü elektrik stansiyalarının özəlləşdirilməsi ilə bağlı təkliflər hazırlanıb. Eyni zamanda, nazirliklər yeni qaz-turbin elektrik stansiyasının tikintisi üçün investisiya şirkətləri ilə danışıqları davam etdirir və bir çox beynəlxalq şirkətlər layihədə iştiraka marağını ifadə edib.

The interest of foreign and local investors in the field of electric power engineering, including renewable energy, is growing.
One of the important directions of the tasks determined by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On accelerating reforms in the energy sector of the Republic of Azerbaijan" dated May 29, 2019 is to take necessary measures to attract private investments in the field of electric power engineering.
The long-term development strategy of the energy sector, which covers the period until 2050, developed by the Ministry of Energy, is based on the development model for private investment.
Azerbaijan is one of the countries that has rich renewable energy sources. In order to ensure efficient use of solar and wind energy potential, it was aimed to increase the share of renewable energy sources in electricity production to 30% by 2030. In this regard, by 2030, it is planned to put into use about 1500 MW of new installed capacity. It is planned to fulfill this task at the expense of private investments.
The existence of a legislative framework meeting international requirements is one of the main conditions that investors are interested in.
According to the above-mentioned order, the law “On the use of renewable energy sources in the production of electricity” was drafted and pending approval by the relevant bodies. After the adoption of the law, together with the European Bank for Reconstruction and Development, the implementation of small-scale projects in the field of energy resources through private investment will begin.
At the same time, pilot projects are being implemented in this area. On December 29 last year, agreements were signed on the construction of 240 MW wind power plant with the “ACWA POWER” company of the Kingdom of Saudi Arabia. It is planned to invest 300 million USD for the implementation of the project and to produce about 1 billion kwh of electricity per year. As a result of this project, 200 million cubic meters of gas will be saved per year, and the volume of emissions will be reduced by approximately 400,000 tons per year. The project will also contribute to the establishment of modern production and service areas and the creation of new jobs.
In January 2020, an implementation agreement on the construction of a solar power plant was signed with “Masdar” company of the United Arab Emirates. Currently, discussions with the company are continuing and it is expected to sign other agreements in March.
According to the instructions of the Head of State, discussions are also being held with investors to attract private investment in order to use renewable energy sources to create a green energy zone in the liberated territories.
At the same time, work is underway to attract private investment in the field of electricity generation from traditional energy resources.
The adoption of the draft law “On Electric power engineering" based on modern approaches will ensure the formation of a competitive environment in this area.
Investments are planned to be attracted both by privatization of existing plants and the construction of new private power plants. The Ministries of Economy and Energy have already prepared offers on the privatization of some power plants of small capacity. At the same time, the ministries continue negotiations with investment companies for the construction of a new gas-turbine power plant, and many international companies expressed their interest in participating in the project.