İƏT Təmiz Enerji Mərkəzinin yaradılmasına həsr edilmiş virtual konfrans keçirilib
Martın 16-da BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatı (UNIDO) və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Katibliyi ilə birgə təsis edilən və beynəlxalq Katibliyi Bakı şəhərində yerləşəcək İƏT Təmiz Enerji Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması ilə əlaqədar zəruri tərəfdaşlıqların qurulması məqsədilə virtual formatda konfrans keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev və İƏT-in baş katibi Xusrav Nozirinin açılış nitqləri ilə öz işinə başlayan tədbir çərçivəsində Təmiz Enerji Mərkəzinin yaranması və əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə təqdimatlar dinlənilib, Mərkəzin fəaliyyəti üçün atılacaq addımlar və görüləcək işlər, Mərkəzin İƏT üzv-ölkələrinin bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində verə biləcəyi əlavə töhfələr barədə müzakirələr aparılıb və tərəfdaşlar üçün mövzu ilə bağlı izahedici sessiya təşkil edilib.
Tədbirdə müxtəlif ölkələrin diplomatik nümayəndəliklərinin, müvafiq qurum və inkişaf agentliklərinin, eləcə də beynəlxalq təşkilat və maliyyə institutlarının nümayəndələri iştirak edib.
Xatırladaq ki, 27 noyabr 2021-ci il tarixində Aşqabadda keçirilmiş İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 25-ci iclasında ölkəmizin İƏT Təmiz Enerji Mərkəzinə ev sahibliyi rəsmi şəkildə təsdiq edilib.

A virtual conference dedicated to the establishment of the ECO Clean Energy Center was held
On 16 March, a virtual conference was held in order to establish necessary partnerships in connection with the launch of the ECO Clean Energy Center, which was established jointly with the UN Industrial Development Organization (UNIDO) and the Economic Cooperation Organization (ECO) Secretariat and the International Secretariat will be located in Baku.
Within the event, which started its work with the opening remarks of Deputy Energy Minister Samir Valiyev and ECO Secretary General Khusrav Noziri, presentations were made on the establishment and main activities of the Clean Energy Center. The steps to be taken and the work to be done for the Center's activities, the additional contributions of the Center to the ECO member countries in the field of renewable energy and energy efficiency were discussed, and an explanatory session on the topic was organized for partners.
The representatives from the diplomatic missions of different countries, relevant institutions and development agencies, as well as international organizations and financial institutions attended the event.
It was noted that Azerbaijan’s hosting of the Clean Energy Center was officially approved at the 25th meeting of the Council of Foreign Ministers of the Economic Cooperation Organization on November 27 in Ashgabat.