I rüb üzrə neft-qaz göstəriciləri açıqlanıb
2021-ci ilin I rübü üzrə operativ məlumatlara əsasən, Azərbaycanda təxminən 8,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft (kondensatla birlikdə) hasilatı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təxminən, 552 min ton az olub.
Bu dövrdə respublika üzrə neft hasilatının 5,9 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 959 min tonu (kondensat) “Şahdəniz”in payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 1,9 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə təxminən 7,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 6,9 milyon tonu konsorsium, 370 min tonu isə SOCAR-ın payına düşür. Neftin (kondensatla birlikdə) ixraca nəqli 2020-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən, təxminən 320 min ton, yəni 4 faiz azdır.
Cari ilin yanvar-mart aylarında ölkədə 10,4 milyard kub metr qaz hasil edilib. Qazın 3,4 milyard kub metri AÇG-dən, 5,1 milyard kub metri “Şahdəniz” yatağından, 1,9 milyard kub metri isə SOCAR tərəfindən hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 4 faiz, yəni 407 milyon kub metr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı təxminən 5 milyard kub metr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 39,5 faiz çoxdur. Bu ilin ilk 3 ayı ərzində 2020-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən Türkiyəyə 15,8 faiz çox, yəni 3 milyard kub metr, Avropaya təqribən 1,1 milyard kub metr, Gürcüstana isə 784 milyon kub metr qaz ixrac edilib. Bu dövrdə BTC boru kəməri sisteminə 27 milyon kub metr qaz verilib. Qeyd edək ki, TANAP ilə Türkiyəyə bu müddətdə 1,4 milyard kub metr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 aprel 2021-ci il tarixinədək təqribən 561 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. AÇG-dən 530 milyon ton xam neft, “Şahdəniz”dən isə 31 milyon ton kondensat çıxarılıb. “Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 2021-ci ilin 1 aprel tarixinədək təqribən 560,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql edilib. Yataqlar istismara veriləndən cari ilin 1 aprel tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 180 milyard kub metr, “Şahdəniz”dən isə 140 milyard kub metr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın təxminən 95 milyard kub metri ixraca nəql edilib.
Ölkədə neft emalı 2021-ci ilin yanvar-mart aylarında 1,4 milyon ton təşkil edib. Neft emalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 93 min ton az olub.

Oil and gas figures were announced for the first quarter
According to the operative data, Azerbaijan produced 8.8 million tons of oil (including condensate) in the first quarter of 2021. The production of oil (including condensate) decreased by 552 thousand tons compared to the same period a year before.
"Azeri-Chirag-Gunashli" accounted for 5.9 million tons of oil produced in the republic while "Shah Deniz" for 959 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 1.9 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 7.3 million tons. Out of this consortium accounts for 6.9 million tons, SOCAR for 370 thousand. The transportation of oil (including the condensate) for exporting is approximately 320 thousand tons, namely 4 per cent lower than the relevant period of 2020.
During January -March 2021, gas output amounted to 10.4 bcm. 3.4 bcm of gas production extracted from ACG, while 5.1 bcm from Shah Deniz. SOCAR produced 1.9 bcm gas during this period. Gas was transported with an increase of 407 million cm, namely 4 per cent compared to the relevant period of last year.
During this period, gas sales amounted to 5 bcm, which was 39.5 % more compared to the same period previous year. During the three months of current year, compared to the same period in 2020, 3 bcm (15.8 % more) gas was exported to Turkey, 1.1 bcm gas to Europe, 784 million cm to Georgia. During this period, the BTC pipeline system was supplied with 27 million cubic meters of gas. It should be noted that, during this period 1.4 bcm gas was exported to Turkey through TANAP.
Since its commissioning till 1 April 2021, 561 million tons oil (including condensate) were extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli" and "Shah Deniz". 530 million tons of crude oil were extracted from ACG, while 31 million tons condensate from Shah Deniz. Since their commissioning till 1 April 2021, 560.5 million tons oil (including condensate) were exported from these fields. Since their commissioning till 1 April 2021, 180 bcm gas was extracted from "Azeri-Chirag-Gunashli", 140 bcm from "Shah Deniz". During this period, 95 bcm gas were exported from Shah Deniz.
Azerbaijan refined 1.4 million tons of oil in January- March 2021. Oil refinery has been 93 thousand tons less in comparison with the relevant period of the previous year.