Hidrogen enerjisi üzrə Britaniya təcrübəsi öyrənilir
Mayın 5-də Energetika Nazirliyi ilə Böyük Britaniyanın “KBR” şirkəti arasında onlayn formatda seminar keçirilib. Tədbir Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfirliyi ilə Energetika Nazirliyi arasında energetika, enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi sahəsində məlumat və təcrübə mübadiləsi üzrə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib.
Seminarda “KBR” şirkətinin ekspertləri tərəfindən Enerji keçidi prosesində “yaşıl hidrogen”in rolu adlı təqdimat nümayiş etdirilib, hidrogen enerjisindən istifadə sahəsində Britaniya təcrübəsi haqqında məlumat verilib. Hidrogen texnologiyaları, istehsal prosesindən asılı olaraq hidrogenin növləri, “yaşıl hidrogen” istehsalı üçün elektroliz qurğuları, hidrogen əsaslı iqtisadiyyatın aparıcı qüvvələri, “yaşıl hidrogen” bazarı kimi mövzulara dair nəzəri və texniki məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Hidrogenin ixrac məqsədləri üçün istehsalı, dünyada “yaşıl hidrogen”dən istifadənin genişləndirilməsi üçün 2030-2050-ci illər üzrə gələcək hədəflərlə bağlı təhlillər təqdim edilib.
Seminar Azərbaycanda gələcəkdə hidrogen enerjisindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi ilə davam edib, sonda seminar iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

British practice of hydrogen energy is being studied
On May 5, an online seminar was held between the Ministry of Energy and KBR, Great Britain. The event was held within the cooperation between the Embassy of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Azerbaijan and the Ministry of Energy on the exchange of information and practice in the field of energy, energy efficiency and enhancement of use of renewable energy sources.
At the seminar, the experts of KBR made a presentation named the role of "green hydrogen" in the energy transition and the information about the British practice in the field of using hydrogen was provided. Theoretical and technical information on the topics such as hydrogen technologies, types of hydrogen depending on the production process, electrolysis devices for the production of “green hydrogen”, leading forces of the hydrogen-based economy, “green hydrogen” market were brought to the attention. Analysis on future targets for 2030-2050 for the production of hydrogen for export purposes, expansion of the use of “green hydrogen” in the world was presented.
The seminar continued with an exchange of views on the prospects of implementation of projects in the field of using hydrogen energy in the future in Azerbaijan, and in the end the participants' questions were answered.