“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Energetika Nazirliyinin ilk tədbiri keçirilib
Energetika Nazirliyində müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqil energetika siyasətinin müəllifidir” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə energetika naziri Pərviz Şahbazov, SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə, YAP-ın Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev, Energetika Nazirliyi və tabeli qurumların kollektivi, həmçinin media nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri qoyulub, xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Sonra energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanın öz taleyinin sahibi, müstəqil dövlət kimi mövcud olması üçün bütün zəruri əsasları məhz Heydər Əliyev təmin etmişdir. Ulu öndər ölkəmizin siyasi və iqtisadi müstəqilliyini vəhdətdə möhkəmləndirdi, hərtərəfli tərəqqini təmin edən milli inkişaf modeli ilə dövlətimizi regional inkişafın hərəkətverici qüvvəsinə, beynəlxalq arenada nüfuzlu, etibarlı tərəfdaşlıq və sabitlik mərkəzinə çevirdi, mükəmməl strategiya və qlobal əməkdaşlıq layihələri ilə bugünkü qüdrətli Azərbaycanın müəllifi oldu. “Ümummilli lider müxtəlif ictimai-siyasi formasiyalarda müstəqilliyin açarını, əsasən, enerji təhlükəsizliyində, enerji asılılığından xilasda görürdü. Bu gün qlobal enerji böhranı, enerji müstəqilliyinin dünyanın aparıcı dövlətlərinin gündəliyində bir nömrəli məsələyə çevrilməsi və bu turbulentlikdə Azərbaycanın enerji təchizatçısı kimi strateji mövqeyinin güclənməsi də bir daha Heydər Əliyevin enerji təhlükəsizliyinə dair baxışlarının zamanın fövqündə olduğunu təsdiqləyir,” - deyə nazir vurğulayıb.
Çıxışda Sovet dövründə Qafqazın ən iri istilik elektrik stansiyası “Azərbaycan” İES ilə yanaşı, ümumi gücü 3 min meqavatdan çox 6 elektrik stansiyanın və müxtəlif gərginlikli 17 yarımstansiyanın, müstəqillik illərində isə 620 MVt gücündə elektrik stansiyaları və 6 yarımstansiyanın istismara verilməsi, həmçinin neft sənayesinin inkişafı ilə bağlı Heydər Əliyevin xidmətlərindən bəhs edilib. Bildirilib ki, məhz Ümummilli lider Heydər Əliyevin iradəsi, qətiyyəti sayəsində Azərbaycanın neft sənayesi tarixində ilk uzunmüddətli beynəlxalq müqavilə - “Əsrin müqaviləsi” imzalandı. Xəzərin karbohidrogen ehtiyatlarının beynəlxalq neft şirkətləri ilə birgə işlənməsi və xarici bazarlara çıxarılması mifdən reallığa çevrildi: “Heydər Əliyev özünəməxsus müdrikliklə fərqində idi ki, Azərbaycanın sözün əsl mənasında müstəqilliyi, heç bir dövlətin siyasi-iqtisadi asılılığında qalmaması, kifayət qədər gərgin geosiyasi regionda yerləşən ölkəmizin bütün xarici təhdidlərə rəğmən xalqımızın milli maraqlarına uyğun balanslaşdırılmış xarici siyasət kursunu qoruyub saxlaya bilməsi enerji marşrutlarının şaxələndirilməsindən keçir. Bakı-Supsa, Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəmərləri təkcə ideya olaraq yox, möhtəşəm bir tarixi reallıq kimi də onların ərsəyə gəlməsində böyük qətiyyət göstərmiş Heydər Əliyevin əsərləridir.”
Çıxışda o da vurğulanıb ki, Azərbaycanın uzunmüddətli enerji siyasətinə Heydər Əliyevin digər böyük töhfəsi 1996-cı ildə “Şahdəniz” qaz yatağı ilə bağlı imzalanmış saziş olub. Həmin saziş sayəsində Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin çəkilməsinə, Cənub Qaz Dəhlizinin ərsəyə gəlməsinə imkan yaranıb. Bu gün bu layihələrin hər biri ölkəmizin və tərəfdaşlarımızın enerji təhlükəsizliyinin, iqtisadi uğurlarımızın mühüm mənbələridir: “Azəri-Çıraq-Günəşli və Şahdəniz yataqlarından 569 milyon tona yaxın neft, 40,6 milyon ton kondensat, təxminən 390 milyard kubmetr qaz çıxarılıb, 170 milyard dollardan çox gəlir əldə edilib. Bakı-Supsa 99,4 milyon ton, BTC isə 477,5 milyon tonu Azərbaycana, 55,4 milyon tonu digər ölkələrə məxsus ümumilikdə 533 milyon tondan çox nefti dünya bazarına nəql edib. İndiyə kimi ixraca yönləndirilmiş 130 milyard kubmetr qaz üçün bazarlar Cənub Qafqaz Boru Kəməri, TANAP və TAP vasitəsilə daha da şaxələndirilib. 27 il ərzində neft-qaz sektoruna 89 milyard dollar xarici sərmayə qoyulub.”
Nazir həmçinin vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev öz qətiyyəti, strateji baxışı, yüksək liderlik keyfiyyətləri ilə ölkəmizin davamlı inkişafının, ərazi bütövlüyünün və regionda yeni geosiyasi reallıqların memarı olmaqla nəinki ata vəsiyyətini yerinə yetirib, həm də Azərbaycanın enerji siyasətini böyük uğurla yeni mərhələyə yüksəldib. Dövlət başçısının zənginləşdirdiyi müstəqil enerji siyasətinin zirvəsi olan Cənub Qaz Dəhlizi ilə iki ildən artıqdır ki, Avropaya 21 milyard kubmetr qaz tədarük edilib. “Ölkəmiz neft təchizatçısı kimi Xəzər dənizi ilə Aralıq dənizi, qaz təchizatçısı kimi Xəzər dənizi ilə Adriatik dənizi arasında yaratdığı enerji bağlantılarını daha da şaxələndirir. Yaşıl enerji tədarükçüsü kimi Xəzər dənizi ilə Qara dəniz arasında enerji bağlantısı qurmaq yaşıl enerji gündəliyinin priorietləri sırasındadır. 25 QVt-dək yaşıl enerji istehsalı ilə bağlı layihələr orta və uzunmüddətli dövrdə bərpa olunan enerji və yaşıl hidrogenin təchizatçısı kimi ölkəmizin mövqeyini gücləndirəcəkdir.”
Tədbirdə çıxış edən SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən ona göstərilən yüksək etimadı, xüsusi diqqət və qayğını hər zaman hiss etdiyini vurğulayıb. Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə 1 milyardıncı ton, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 2 milyardıncı ton neftin hasil olunmasına, “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanmasına, eləcə də bir sıra mühüm əhəmiyyət kəsb edən hadisələrə şahidlik etdiyini bildirən Xoşbəxt Yusifzadə müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi və qurucusu olan Heydər Əliyevin Vətənimiz qarşısında xidmətlərinin əvəzolunmaz olduğunu ifadə edib.
Ulu Öndərin rəhbərliyinin birinci dövrünə qədər ölkəmizdə böhran vəziyyətinin hökm sürdüyünü qeyd edən Xoşbəxt Yusifzadə 1969-1982-ci illərdə Azərbaycanda sosial-iqtisadi həyatın bütün sahələrində olduğu kimi, neft sənayesinin də inkişafı üçün əsaslı addımlar atıldığını, bunun nəticəsi olaraq respublikanın neft ehtiyatlarının iki, qaz ehtiyatlarının isə üç dəfə artırıldığını bildirib. “Əsrin müqaviləsi”nin Ulu Öndərin yeni neft strategiyasının birinci şah əsəri olduğunu vurğulayan Xoşbəxt Yusifzadə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində reallaşdırılan Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin Azərbaycan neftinin Avropa və dünya bazarlarına birbaşa nəqlinə imkan yaratdığını, həmçinin Xəzəryanı ölkələr arasında iqtisadi və qarşılıqlı faydalı münasibətlərin genişlənməsinə böyük töhfələr verdiyini qeyd edib.
Tədbirin sonunda “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycan energetikası” adlı videoçarx nümayiş etdirilib.

An event dedicated to the 100th anniversary of the founder of the independent state of Azerbaijan, national leader Heydar Aliyev was held at the Ministry of Energy untitled "National leader Heydar Aliyev is the author of Azerbaijan's independent energy policy"
Energy Minister Parviz Shahbazov, SOCAR's First Vice-President Khoshbakht Yusifzade, chairman of the Sabail District branch of NAP Mukhtar Nagiyev, the staff from the Ministry of Energy and the agencies under the Ministry, as well as media representatives attended at the meeting.
At first, flowers were laid in front of the bust of national leader Heydar Aliyev and his memory was honored.
Then the Minister of Energy Parviz Shahbazov said that Heydar Aliyev provided all the necessary basis for the existence of Azerbaijan as the owner of its destiny and an independent state. The great leader strengthened the political and economic independence of our country in unity, turned our state into a driving force of regional development, an influential, reliable center of partnership and stability in the international arena with a model of national development, providing comprehensive progress, and became the author of today's mighty Azerbaijan with its excellent strategy and global cooperation projects. “The National Leader saw the key to independence in various socio-political formations, mainly in energy security and getting rid of energy dependence. Today, the global energy crisis, the transformation of energy independence into the number one issue on the agenda of the leading countries of the world and the strengthening of Azerbaijan's strategic position as an energy supplier in this turbulence once again confirm the extraordinary views of Heydar Aliyev on energy security,” the Minister said.
In addition to the largest thermal power plant in the Caucasus "Azerbaijan" TPP in the Soviet period, Heydar Aliyev's services related to the commissioning of 6 power plants with a total capacity of more than 3 thousand megawatts and 17 substations of various voltages, 620 MW power plants and 6 substations in the years of independence, as well as to the development of oil industry.  It was noted that it was thanks to the will and determination of the national leader Heydar Aliyev that the first long - term international contract in the history of the oil industry of Azerbaijan-the Contract of the Century was signed. Joint development of hydrocarbon resources of the Caspian Sea with international oil companies and their export to foreign markets turned from a myth into a reality: “Heydar Aliyev was aware with his wisdom that the independence of Azerbaijan in the true sense of the word, the political and economic dependence of any state, and the fact that our country, located in a rather tense geopolitical region, can maintain a balanced foreign policy course in accordance with the national interests of our people, despite all external threats, is through the diversification of energy routes. The Baku-Supsa, Baku-Tbilisi-Ceyhan pipelines are the works of Heydar Aliyev, who showed great determination in their building not only as an idea, but also as a magnificent historical reality.”
It was also emphasized in the speech that another great contribution of Heydar Aliyev to the long-term energy policy of Azerbaijan was the agreement signed in 1996 on the Shah Deniz gas field. This agreement allowed the construction of the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline and the construction of the Southern Gas Corridor. Today, each of these projects is an important source of energy security and economic success of our country and partners: “About 569 million tons of oil, 40.6 million tons of condensate, about 390 billion cubic meters of gas were extracted from the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz fields, and more than 170 billion dollars were earned. More than 533 million tons were transported to other countries through BTC, of which 477.5 million tons of oil belonging to Azerbaijan and 55.4 million tons to other countries, and 99.4 million tons oil through Baku-Supsa. So far, the markets for 130 billion cubic meters of export-oriented gas have been further diversified through the South Caucasus Pipeline, TANAP and TAP. Over 27 years, 89 billion USD has been invested in the oil and gas sector.”
The Minister also stressed that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, being the architect of sustainable development, territorial integrity and new geopolitical realities in the region with his determination, strategic vision, high leadership qualities, not only fulfilled his father's will, but also successfully raised Azerbaijan's energy policy to a new stage. 21 billion cubic meters of gas have been supplied to Europe for more than two years through the Southern Gas Corridor, which is the top of the independent energy policy enriched by the head of state. “Our country further diversifies the energy links created between the Caspian Sea and the Mediterranean Sea as a supplier of oil and the Caspian Sea and the Adriatic Sea as a supplier of gas. As a green energy supplier, establishing an energy connection between the Caspian Sea and the Black Sea is one of the priorities of the green energy agenda. Projects related to the production of green energy up to 25 GW will strengthen the position of our country as a supplier of renewable energy and green hydrogen in the medium and long term.”
Speaking at the event, First Vice-President of SOCAR, academician Khoshbakht Yusifzade stressed that he always feels the high confidence, special attention and care shown to him by the national leader of our people Heydar Aliyev. Noting that during the leadership of the great leader Heydar Aliyev he witnessed the production of 1 billionth ton, under the leadership of the president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev-2 billionth ton of oil, the signing of the “Contract of the Century”, as well as a number of important events, Khoshbakht Yusifzade said that the services of Heydar Aliyev, the founder of the modern independent state of Azerbaijan, are invaluable to our motherland.
Noting that a crisis situation prevailed in our country until the first period of the Great Leader's leadership, Khoshbakht Yusifzade said that in 1969-1982, fundamental steps were taken for the development of the oil industry, as well as in all spheres of socio-economic life in Azerbaijan, as a result of which the oil reserves of the republic doubled, and the gas reserves of the country tripled. Stressing that the "Contract of the Century " is the first masterpiece of the new oil strategy of the Great Leader, Khoshbakht Yusifzade noted that the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline realized as a result of the far-sighted policy of national leader Heydar Aliyev has made a great contribution to the direct transportation of Azerbaijani oil to European and world markets, as well as to the expansion of economic and mutually beneficial relations between Caspian littoral states.
At the end of the event, a video clip entitled “National Leader Heydar Aliyev and Energy of Azerbaijan” was demonstrated.