Energetika Nazirliyində Avropa İttifaqı Qonşuluq Siyasəti və Şərq Tərəfdaşlığı çərçivəsində Azərbaycanla əməkdaşlıq məsələləri ilə tanış olmaq məqsədi ilə Bakıda səfərdə olan  fransalı deputatlardan ibarət nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
İki ölkə arasında bir çox sahələrdə yüksək səviyyədə əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu vurğulayan Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev deyib ki, Fransanın “Total” şirkəti Azərbaycanın enerji sektorunda uzunmüddətli tərəfdaşlarından biridir. Hazırda bu, eləcə də digər Fransa şirkətləri ilə bərpa olunan enerji mənbələri və enerji səmərəliliyi üzrə də əməkdaşlıq edilir.
Fransalı deputat Joaquim Pueyo isə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında yeni hərtərəfli sazişin hazırlanması çərçivəsində enerji sahəsində görülən işlər, gələcək addımlar, eləcə də Paris Razılaşması üzrə Azərbaycanın götürdüyü öhdəliyin icrası ilə maraqlanıb.
Görüşdə Azərbaycanda energetika sahəsində islahatların həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər, hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi ilə bağlı hazırlanan qanun layihələri barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi Paris Sazişindən irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə də öz töhfəsini verəcək.
Görüşdə “Cənub Qaz Dəhlizi”  layihəsindən də bəhs edilib. Azərbaycanın Avropa İttifaqı ölkələri ilə sıx əməkdaşlıqda maraqlı olduğu və yenilənən sazişin münasibətlərin enerji də daxil olmaqla bütün sahələrdə inkişafını təmin edəcəyi qeyd edilib.

French deputies were interested in activities implemented on the energy sector in Azerbaijan
The Ministry of Energy held a meeting with a delegation of French deputies, who are visiting Baku, to get acquainted with cooperation issues with Azerbaijan within EU Neighborhood Policy and Eastern Partnership.
Emphasizing the high level of cooperation between the two countries in various areas, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev said that French company “Total” is one of the long-term partners in the energy sector of Azerbaijan. Currently, there is a cooperation with “Total”, as well as other French companies on renewable energy sources and energy efficiency.
French deputy Joaquim Pueyo was interested in the activities implemented, future steps in the field of energy within the preparation of a new comprehensive agreement between Azerbaijan and the EU, as well as the implementation of Azerbaijan's commitment according to the Paris Agreement.
During the meeting, the information was given on the work done on the implementation of reforms in the field of energy of Azerbaijan and the draft laws to improve legislative framework. It was noted that the implementation of appropriate measures in the field of renewable energy and energy efficiency will also contribute to the implementation of the commitments made by the Paris Agreement.
The “Southern Gas Corridor” project was also mentioned at the meeting. It was noted that Azerbaijan is interested in cooperation with the EU countries and the renewed agreement will ensure the development of relations in all areas, including energy.