Energetika Nazirliyində Fransa İnkişaf Agentliyinin Cənubi Qafqaz İdarəsinin rəhbəri xanım Qael Assayaq ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Agentliyin nəqliyyat, kənd təsərrüfatı və digər sahələrlə yanaşı dayanıqlı enerji təchizatı, təmiz enerji üzrə layihələrin maliyyələşdirilməsində iştirakı  və  indiyə kimi   müxtəlif  sahələr  üzrə 752 layihəyə 10,4 mlrd. Avro məbləğində  maliyyə vəsaitinin ayrılması barədə məlumat verilib.  Qael Assayaq bildirib ki,  Agentliik  Azərbaycanda  bərpa olunan enerji mənbələri və enerji səmərəliliyi  üzrə həyata keçirilən layihələrin iştirakda maraqlıdır və  maliyyə dəstəyi verməyə hazırdır.
Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov ölkənin külək, günəş və digər  bərpa olunan enerji potensialından danışaraq, bu sahənin inkişafı istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, hazırda bərpa olunan enerji sektorunun inkişafına özəl investisiyanın cəlbi məqsədilə normativ hüquqi baza yaradılır, güzəştli tarifllərin tətbiqini  nəzərdə tutan mexanizmlər  hazırlanır. Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi üçün BP, Total, Masdar və digər xarici şirkətlərlə  əməkdaşlıq sənədləri imzalanıb.
Görüşdə  bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq  üçün perspektiv layihələr  ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

France is interested in cooperation in the field of renewable energy in Azerbaijan
A meeting was held with Head of South Caucasus Department of French Development Agency Gaelle Assayag at Ministry of Energy.
At the meeting, it was noted that the Agency has been involved in the financing of sustainable energy supply, clean energy projects along with transport, agriculture and other spheres. In addition, the Agency has allocated 10.4 billion euros to 752 projects in various fields. Gaelle Assayag noted that the Agency is interested in participation in renewable energy sources and energy efficiency projects in Azerbaijan, and is ready to provide financial support.
Azerbaijani Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov spoke about Azerbaijan's wind, solar and other renewable energy potential and informed about the work done to develop this field. It was noted that currently the normative legal base is being created for attracting private investments in the development of the renewable energy sector, and mechanisms for the application of preferential tariffs are being prepared. Cooperation documents were signed with BP, Total, Masdar and other foreign companies to expand use of renewable energy sources.