Enerji Məsələlərinin Tənzimlənməsi üzrə İşçi Qrupunun ikinci iclası keçirilib. Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, “Azəriqaz” İB və “Azəristiliktəchizat” ASC-nin nümayəndələrindən ibarət İşçi Qrupunun ikinci görüşü çərçivəsində enerji sektorunda tənzimləmə haqqında təlimlərdən ibarət sessiyalar təşkil edilib.
Təlimlər “Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik enerjisi, təbii qaz və istilik) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin mərhələlər üzrə həyata keçirilməsi, Avropa İttifaqı ölkələrində tənzimləyicilərin fəaliyyəti və bu sahədəki qanunvericiliklə bağlı təcrübənin öyrənilməsi, energetika sahəsində tənzimləyicinin gündəlik işinə dair nümunələrin göstərilməsi və maraqlı təqdimatlarla yadda qalıb. Almaniya və Ukraynadan olan ekspertlərin energetika sahəsindəki tənzimləyicilərin ölkələrindəki təcrübələri barədə geniş məruzələri maraqla dinlənilib.
Qeyd edək ki, növbəti görüşün  aprel ayının 30-da keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, Enerji Məsələlərinin Tənzimlənməsi üzrə İşçi Qrupu “Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə uyğun olaraq yaradılmış enerji üzrə tənzimləyici orqanın fəaliyyəti üçün tələb olunan hüquqi və institusional islahatların hazırlanması və tətbiqi üçün Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə birgə “Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsi çərçivəsində işlərin həyata keçirilməsi məqsədilə yaradılıb. DNV GL şirkətinin icraçısı olduğu Layihə “Energetika və kommunal xidmətlər sahəsində Tənzimləyici haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun işlənib-hazırlanmasını nəzərdə tutur.

Training on regulation in the energy sector was held
The second meeting of the Working Group for Energy Regulatory was held. Within the second meeting of Working Group consisting of representatives of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, Energy Regulatory Agency, “Azerenergy” OJSC, “Azerishiq” OJSC, “Azerigaz” PU and “Azeristiliktechizat” OJSC sessions of trainings on regulation in the energy sector.
The trainings were remembered by the implementation of the "Strategic Road Map on the Development of Public Services (Electricity, Natural Gas and Heat) in the Republic of Azerbaijan" on stages, activity of regulators in European Union countries and learning the experience of legislation in this field, the samples of the daily work of the regulator in the energy sector and interesting presentations. The reports of German and Ukrainian experts on the experience of energy regulators in their countries were heard with interest.
It should be noted that the next meeting will be held on April 30.
It should be noted that Working Group for Energy Regulatory was established together with the European Bank for Reconstruction and Development to carry out work within the project "Support to the Energy Efficiency Agency's Activity" for the preparation and application of legal and institutional reforms required by the regulatory body in according to "The strategic road map for the development of public services in the Republic of Azerbaijan". The Project, which is the implemented by DNV GL, envisages the elaboration of the Law of the Republic of Azerbaijan on "Regulatory in the field of Energy and Public services ".