Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Finlandiyanın xarici işlər nazirinin xarici ticarət əlaqələri üzrə müavini xanım Nina Vaskunlahti və onu müşayiət edən nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan və Finlandiya arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafı imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı regionda enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, enerji resurslarının şaxələndirilməsində Cənub Qaz Dəhlizinin mühüm rolundan bəhs edilib, bu istiqamətdə Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında imzalanmış enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycanda reallaşdırılan enerji layihələri, bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji zonasının yaradılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib. Bu sahədə Finlandiya təcrübəsinin öyrənilməsinin mümkünlüyü, o cümlədən Finlandiya şirkətlərinin layihələrdə iştirakı üçün böyük potensialın olduğu qeyd edilib.
Görüşdə enerji əməkdaşlığının qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Deputy Minister of Energy Samir Valiyev met with Under-Secretary of State of the minister of Foreign Affairs of Finland for external economic relations Nina Vaskunlahti and the delegation accompanying her. An exchange of views was made on the opportunities for the development of energy cooperation between Azerbaijan and Finland.
The sides talked about the important role of the Southern Gas Corridor in ensuring energy security in the region and diversifying energy resources, and emphasized the importance of the Memorandum of Understanding on strategic partnership in the energy sector signed between the European Union and Azerbaijan in this direction.
The information was given about the energy projects implemented in Azerbaijan, the development of renewable energy sources, the measures taken to establish a green energy zone in the liberated territories. The possibility of studying the Finnish practice in this area, as well as the great potential for the participation of Finnish companies in the projects was underlined.