Enerji sahəsində Azərbaycan-Almaniya əməkdaşlığı müzakirə edilib
Energetika Nazirliyində Almaniya Federativ Respublikasının Federal İqtisadiyyat və Energetika Nazirliyində dövlət katibi Tomas Baraysın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov iki ölkə arasında münasibətlərin gələcəkdə daha da inkişafının vacibliyini və bu istiqamətdə Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası, Azərbaycan-Almaniya Ticarət və İnvestisiyalar üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupu, eləcə də Almaniyanın Federal İqtisadiyyat və Energetika Nazirliyinin Menecer Təlimi Proqramının mühüm rolunu qeyd edib. Nazir deyib ki, enerji sahəsində Almaniya ilə çoxşaxəli əməkdaşlığımız mövcuddur və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yeni imkanlar var. Bildirilib ki, Azərbaycanın Almaniyaya ixracında əsas payı neft və neft məhsulları təşkil edir. Belə ki, ötən il SOCAR tərəfindən Almaniya istiqamətində 2 mln 283 min ton xam neft təchiz edilib. Bundan başqa UNİPER şirkəti ilə neft-qaz istehsalında enerji səmərəliliyinin artırılması, Bakı və Abşeron yarımadasında qaz təchizatı şəbəkəsinin müasirləşdirilməsi, eləcə də elektroenergetika sektorunda “Simens” və digər alman şirkətləri ilə həyata keçirilən layihələrdən danışılıb.
Ölkədə elektrik stansiyalarının diaqnostika və auditinin aparılması, generasiya güclərinin və elektrik enerjisinin ötürücü sisteminin optimallaşdırılması və bərpası proqramlarının hazırlanmasında Almaniyanın VPC, ENERCO kimi şirkətləri ilə əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib.
Hazırda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilərək, “SimensGamesa” şirkətinin nümunəsində bu sahədə Almaniya ilə əməkdaşlığa maraq ifadə edilib.
Görüşdə təmsil olunan UNİPER, EWE, VİTO və digər alman şirkətləri isə enerji sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.

The Ministry of Energy held a meeting with the delegation led by Thomas Baris, the Secretary of State at the Ministry of Federal Economy and Energy of the Federal Republic of Germany.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov underlined the importance of further development of relations between the two countries and stressed the importance of the German-Azerbaijani Foreign Trade Chamber, the High-Level Working Group on Azerbaijan-Germany Trade and Investment, as well as the important role of the German Federal Ministry of Economy and Energy Management Training Program. The Minister emphasized that there is a multifaceted cooperation with Germany in the field of energy and there are new opportunities for expanding this cooperation. It was noted that the main share of Azerbaijan's exports to Germany is oil and oil products. Last year, SOCAR supplied 2 million 283 thousand tons of crude oil to Germany. In addition, the projects implemented with UNIPER on energy efficiency in oil and gas production, modernization of gas supply network in Baku and Absheron peninsula, as well as projects implemented with Siemens and other German companies in electricity sector were discussed.
Cooperation in the field of diagnostics and audit of power plants in the country, development of programs for optimization and recovery of generation capacities and power transmission systems carried out by German companies such as "VPC", "ENERCO" have been highly appreciated.
Given the recent developments and work carried out to expand the utilization of renewable energy resources, a high interest has been expressed in further cooperation with German companies such as “Siemens Gamesa”.
The representatives of UNIPER, EWE, VITO and other German companies have also shared their views on the future prospects of energy cooperation.