Noyabr ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Agentliyə bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 551 müraciət daxil olub.
Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 22-si məlumat üçün olmaqla cəmi 416 müraciət;
Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 8-i məlumat üçün olmaqla cəmi 76 müraciət;
İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 11 müraciət;
6-sı məlumat üçün olmaqla cəmi 48 müraciət isə digər məsələlərlə bağlı olub.
551 müraciətdən:
219 müraciət Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (8 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib);
294 müraciət hazırda baxılma prosesindədir;
36 məlumat xarakterli müraciətdən 11-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Müxtəlif tikinti obyektlərinin elektrik qurğularının 19 layihə sənədi ekspertizadan keçirilərək razılaşdırılıb;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən elektrik qurğularına aid 8 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
68 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib;
Qaz təchizatı üçün layihə sənədləri ekspertiza olunmuş və razılaşdırılmış tikinti obyektlərinin sayı 356 olub;
Aşkar olunmuş çatışmazlıq səbəbindən qaz qurğularına aid 13 layihə sənədinin razılaşdırılmasından imtina olunub;
Elektrik enerjisi şəbəkəsinə və qazpaylayıcı şəbəkəyə texniki sənədləşdirmə aparılmadan, hər bir hal üzrə 1 qeyri-qanuni qoşulma faktı aşkar edilib;
Agentlik tərəfindən 5 inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və 24 inzibati tənbeh vermə haqqında qərar çıxarılıb.
DÖVLƏT İDARƏ, MÜƏSSİSƏ VƏ TƏŞKİLATLARINDA TEXNİKİ YOXLAMALAR
Elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 13 texniki yoxlama aparılıb;
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədi ilə 11 texniki yoxlama aparılıb.
Agentliyə müraciət edən 12 müəssisədə 67 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə Agentlik tərəfindən təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.
15 “ASAN xidmət", 2 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 2 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı 239 müraciət daxil olub. Bütün müraciətlər araşdırılıb və cavablandırılıb.

AERA announced results for November 2021
In November, agency received 551 citizen appeals directly and from the Ministry of Energy on protection of consumers` rights, electricity, gas supply, heat supply and other fields:
416- power supply (22 for information);
76 - natural gas supply (8 for information);
11- heat supply
48- various issues (6 for information).
219 out of 551 appeals were investigated and answered by the Agency (8 appeals have been been sent to the relevant authorities for investigating and taking appropriate measures);
2 appeals were jointly executed in collaboration with the Ministry of Energy;
294 appeals are currently being implemented;
11 out of 36 informative appeals were letters of thanks related to solving of problems raised.
Project documents of 19 electrical installations on the power supply to various construction facilities were expertised and agreed;
8 project documents were rejected due to the shortcomings found;
In accordance with the agreed 68 projects, the operation of the completed industrial gas facilities was allowed.
356 project documents of construction facilities for gas supply were expertised and agreed;
13 project documents on gas installations were rejected due to the shortcomings found;
It was found out that a facility was connected to electricity and gas distrubution networks without technical documentation;
5 protocols on Administrative Violations were prepared by Agency, and 24 decisions on them were made;
TECHNICAL INSPECTIONS IN GOVERNMENT OFFICES, ENTERPRISES AND ORGANIZATIONS
13 technical investigations were carried out related to technical operation of electrical facilities, observance of the safety rules and the status of the use of electricity;
11 technical inspections were carried out to investigate the status of observance of the requirements of the efficient use of gas, "Rules on the Use of Gas" and reliable operation of gas equipment, as well as other normative legal acts.
On the basis of consumers' appeals, 67 electro technical staff and safety engineers in 12 enterprises has been checked for knowledge of labor safety, technical operation and safety, and proposals were made to increase knowledge and methodological assistance was provided.
239 appeals were received for connection of enterprises to electricity network through the Technical Councils. All applications were received at Technical Councils in 15 "ASAN service" and 2 "ASAN Kommunal" Centers, 2 SMEs (Small and medium-sized enterprises). All appeals were investigated and answered.